Auta i autobusy uprostřed rozbahněné ulice a lidé téměř po ramena ve vodě, to nebyly od soboty v Pekingu vzácné výjevy. Voda nestačila stékat do kanálů, které se ucpaly. „Během jediného dne napršelo tolik vody, co běžně za půl roku,“ uvedl Čang Ťün-feng z ministerstva dopravy. Když pak v pondělí začali obyvatelé město uklízet, dostavily se další přívaly.

O život přišlo nejméně 37 lidí - 25 se jich utopilo, šest zemřelo ve zřícených domech, pět zahynulo po zásahu elektrickým proudem v důsledku strženého vedení a jednoho člověka zabil blesk. Útrapy lidí přitom nekončí, meteorologové předpovídají další deště.

Velká voda v Pekingu

Velká voda v Pekingu

FOTO: ČTK/AP

Úřady vyčíslují škody na přinejmenším 10 miliard juänů (asi 33 miliard korun), uvedl server China Daily.

Na internetových diskusních fórech se mezitím začali ozývat rozhořčení lidé stěžující si na zastaralý a špatně fungující kanalizační systém v metropoli. „Jak to, že se to stalo zase? Hostíme ty nejluxusnější olympijské hry a vysíláme satelity do vesmíru, ale neumíme opravit kanalizaci,“ ulevil si jeden z přispěvatelů.

Kromě Pekingu byla ovšem postižena i další místa. Celkem lijáky a bouře zasáhly přes devět miliónů lidí. Povodni čelí i největší přehrada na světě Tři soutěsky. [celá zpráva]