Hlavní obsah

Vynucený potrat v sedmém měsíci těhotenství si úředníci odskáčou

Peking

V Číně mají být propuštěni tři úředníci v souvislosti s potratem, který byl násilně proveden ženě v sedmém měsíci těhotenství. O případu se dozvěděla světová veřejnost díky snímkům matky i jejího mrtvého dítěte, které byly umístěny na internetu. Agentura AP v pátek napsala, že úřady se ženě omluvily.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Kroky oficiálních míst mají uklidnit veřejnost, která znovu kritizuje politiku jednoho dítěte, zakazující většině rodin mít více než jedno dítě. Cílem tohoto opatření bylo dostat pod kontrolu populační explozi, ale nakonec vedlo mimo jiné k násilnému provádění potratů a nuceným sterilizacím.

Úřady donutily 23letou Feng Ťia-mej ze severní provincie Šan-si k potratu, protože čekala druhé "nepovolené" dítě, za jehož porod si nemohla dovolit zaplatit pokutu ve výši 40 000 jüanů (128 000 Kč). [celá zpráva]

Po zveřejnění záběrů centrální úřady oznámily, že případ začaly vyšetřovat.

Radnice se omluvila

Zástupce města Ang-kchang, kde rodina žije, ženu a jejího manžela navštívil v nemocnici a omluvil se jim. Řekl, že úředníci, kteří byli do tohoto případu zapojeni, budou propuštěni.

Panují ale pochybnosti, zda se tak skutečně stane. Jeden odborník upozornil, že případ je výsledkem příkazů vyplývajících z nařízení centrálních úřadů o populačních kvótách. "Myslím, že tenhle případ skončí tím, že bude zapomenut jako podobné případy v minulosti. Vždycky to tak bylo. Nikdo propuštěn nebude," poznamenal demograf Liang Čung-tchang z Akademie společenských věd v Šanghaji.

Čína legalizovala potraty v 50. letech minulého století, ale nestaly se běžnou záležitostí až do vyhlášení politiky jednoho dítěte před 30 lety. Počet jejích kritiků však v poslední době výrazně roste, mimo jiné kvůli stárnutí čínské populace. Již nyní existují různé výjimky, jež povolují druhé dítě kupříkladu rodinám z řad etnických menšin nebo rodinám žijícím ve venkovských oblastech, kterým se jako první dítě narodila holčička. Ve většině provincií mohou mít druhé dítě i manželské páry, v nichž otec i matka jsou jedináčci.
Čína, která má v současnosti 1,34 miliardy obyvatel, kontroluje porodnost často surovými metodami, včetně nucených potratů. Podle oficiální statistiky citované agenturou AFP vyvrcholil počet nucených potratů v roce 1983, kdy jich bylo provedeno 14,37 miliónu.
Čínský prezident Chu Ťin-tchao loni prohlásil, že politika jednoho dítěte, nastolená v roce 1979, zůstane nadále v platnosti vzhledem k omezeným prostředkům vlády na sociální služby a vzhledem k nedostatku přírodních zdrojů.

Reklama

Výběr článků

Načítám