Olej do ohně ve středu odpoledne přilil súdánský prezident Umar Bašír, když prohlásil, že jeho cílem je "osvobodit" jihosúdánský lid od jeho současných vládců.

Podstatou sporu je region Heglig bohatý na ropu, který by měl zůstat Súdánu, což obecně uznává mezinárodní společenství. Jih jej ale považuje za svou součást. Hranice zatím nebyla přesně stanovena. V regionu se těží polovina súdánské produkce ropy. Súdán, který ji exportuje do Číny, o nic nechce přijít. Jih by naopak rád získal příjmy pro sebe.

Padlí súdánští vojáci u cesty do Hegligu

Padlí súdánští vojáci u cesty do Hegligu

FOTO: ČTK/AP

Ve čtvrtek poslal Jižní Súdán do oblasti své vojáky po náletech a útocích severu. V pátek se jej sever pokusil opět dobýt, ale neuspěl. V sobotu si nálet dvou suchojů, které shodily šest bomb, vyžádal pět mrtvých.

Bentiu na v Jižním Súdánu po náletu severu

Bentiu v Jižním Súdánu po náletu severu

FOTO: ČTK/AP

Ve středu se boje rozšířily severně od Aweilu asi 160 kilometrů západně od ropného pole Heglig. Zabito bylo sedm vojáků Jižního Súdánu a 15 súdánských.

Vojáci na jihu Súdánu v Talodi

Vojáci na jihu Súdánu v Talodi

FOTO: Alexander Dziadosz, ČTK/AP

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Rada bezpečnosti OSN zopakovala v úterý požadavek, aby se vojáci Jižního Súdánu stáhli z Hegligu a z oblasti Abyei a skončily všechny boje. Na obou stranách ale převládají názory tvrdého jádra, které dává přednost silovému řešení. Stálí členové Rady bezpečnosti zvažují uplatnění sankcí, aby obě strany dovedli k jednacímu stolu.

Vojáci na jihu Súdánu v Talodi

Vojáci na jihu Súdánu v Talodi

FOTO: Alexander Dziadosz, ČTK/AP