Na osvobození 35leté Češky provdané do Egypta podle českého ministerstva zahraničí spolupracovaly egyptské ozbrojené složky se zástupci beduínských kmenů z jihu Sinaje, pro které je cestovní ruch důležitým zdrojem příjmů.

Skupina čtyř nebo pěti ozbrojenců přehradila autobusu cestu nákladním vozem a přinutila řidiče zastavit. Dva poté odvedli průvodkyni, ostatní cestující podle Šrola neohrožovali. Autobus pak podle českého velvyslance v Káhiře Pavla Kafky pokračoval do Šarm aš-Šajchu.

„V autobuse nebyl podle nám dostupných zpráv nikdo v ohrožení,“ uvedl Šrol. „Naše ambasáda je v kontaktu s bezpečnostní službou na Sinaji a podle aktuálních informací je česká občanka už v pořádku,“ doplnil s tím, že nejspíše došlo k zásahu místních složek, které ženu osvobodily.

Nešlo o klasický únos, tvrdí CK

Spolumajitel cestovní kanceláře Exim Tours Ferid Nasr uvedl, že nešlo o klasický únos. Autobus podle něho zastavili místní beduíni, kteří požadovali za průjezd úplatu. Peníze prý delegátka u sebe neměla, a proto autobus s turisty poslala napřed a pokusila se peníze od vedení cestovní kanceláře zajistit.

Poté, co se jí podařilo sumu získat, ji beduíni propustili, prohlásil Nasr. Požadování bakšiše za průjezd se v Egyptě občas stává, připustil Nasr s tím, že to ale není obecná praxe. Většinou nejde o veliké obnosy, beduíni zpravidla požadují částky okolo sta dolarů, dodal.

Beduíni na Sinaji unesli českou průvodkyni, žena je už na svobodě. Ilustrační mapka oblasti.

Beduíni na Sinaji unesli českou průvodkyni, žena je už na svobodě. Ilustrační mapka oblasti.

FOTO: ČTK

Únosy jsou poslední dobou časté

"Většina těch beduínů na jihu Sinaje pracuje v turistickém ruchu, takže oni by měli mít ten nejmenší zájem jakkoliv ohrožovat cestování turistů do Šarmu, do Nuvajby, do Taby a mezi těmito městy," řekl český velvyslanec v Káhiře Pavel Kafka.

Beduíni si často podobnými prostředky vynucují ústupky na káhirské vládě. V poslední době na Sinaji zajali například dvě americké turistky nebo dvě brazilské dívky. Minulý týden také obklíčili mezinárodní základnu, na níž byl v tu chvíli český voják.[celá zpráva]

Beduíni v naprosté většině případů rukojmí propustí, jakmile úřady kývnou na jejich požadavky. Potomci arabských kočovných kmenů mají pocit, že je Káhira soustavně diskriminuje.