„Když jsem tam přijel, upřímně jsem doufal, že tvrzení jsou pravdivá, že místní afghánské orgány a armáda spějí k soběstačnosti,“ napsal podplukovník Davis v soukromém listu nazvaném Armádní časopis. Je veteránem války v Zálivu (1991), invaze do Iráku (2003) a v Afghánistánu sloužil už v letech 2005–2006.

Ve více než devíti provinciích vyslechl příběhy o tom, že „povstalci mají pod kontrolou doslova každý kousek území mimo dohled základen amerických a mezinárodních sil (ISAF)“. Davis po jednotkách procestoval přes 14 tisíc kilometrů a mluvil s asi 250 americkými a koaličními vojáky i s Afghánci.

Bojovníci Tálibánu

Bojovníci Tálibánu

FOTO: Mohammad Shoiab , Reuters

„Věřil jsem aspoň v pozitivní trendy. Místo toho jsem viděl, že se pokrok nepřiblížil na žádné úrovni,“ řekl Davis k připravenosti afghánských sil. Problémy, které byly první druhý rok války, se opakují i desátý rok. Dokumentoval to setkáním s místním poradcem ve východní provincii Kunar.

Vládní vojáci mají s táliby dílčí dohody

„Udrží se afghánské vládní jednotky, až odtud vojáci USA odejdou?“ zeptal se Davis. „Ne, určitě ne,“ odpověděl mu Afghánec s tím, že mnoho jednotek se už dohodlo s táliby, že na sebe nebudou navzájem střílet. „Když nějakého táliba zatknou, je brzo venku a bez postihu. Protože až se Tálibán vrátí, bude to o práci. Zvlášť pro všechny, jako jsem já, kteří spolupracují s koalicí,“ řekl afghánský poradce.

Vyprávěl, jak mu nedávno mobilem volal tálib, že zajal jeho přítele. „Slyšel jsem, jak je bit a bolestí naříká. Řekli mi, ať přestanu dělat pro Američany, nebo to samé udělají mým synům. Kvůli tomu jsem je stáhl ze školy,“ řekl poradce a popsal nedávnou vraždu vládního vojáka.

Odehrála se asi 700 metrů od americké základny, odpovědné za bezpečnost na území stovek kilometrů čtverečních. Ač 27letý Afghánec sloužil v jiné provincii a přijel jen navštívit rodiče, tálibové o něm věděli, unesli ho a zabili.

Situace je stejná v celé zemi

„Představte si, jak ohrožení musí být Afghánci mimo dohled základen. To samé jsem viděl i na jiných místech země,“ napsal Davis, který vystudoval akademii generálního štábu a mezinárodní vztahy, publikuje a v 90. letech byl i poradcem senátorky Kay Hutchisonové.

Autopark v táboře OMLT ve Vardaku

Autopark na americké základně ve Vardaku

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

Z Davisových zážitků je patrné, že vládní síly jsou pasivní a slabé.„Sestavíte oddíl a budete je pronásledovat?“ zeptal se  v Kunaru afghánského policisty krátce po útoku povstalců. Rozpačitý Afgánec se usmál a odpověděl: „Ne, to by bylo příliš nebezpečné.“

Skličující je podle důstojníka i postavení místních orgánů. „Viděl jsem málo důkazů nebo žádné, o tom, že by zabezpečovaly základní potřeby obyvatel. Někteří Afghánci nechtějí být s touto vládou spojováni,“ napsal.

Opatrný Pentagon

Davis se podělil o své postřehy a závěry i s Pentagonem v dopise, který obsahoval i utajované údaje. Nyní se obává disciplinárního postihu za to, že obešel systém velení, napsal deník The New York Times.

První reakce Pentagonu byla opatrná. Podle mluvčího George Littlea má Davis právo na svůj názor, ale celkové hodnocení situace není založené na osobních dojmech jednoho člověka. Šéf NATO Anders Fogh Rasmussen minulý týden na schůzce ministrů obrany řekl, že vláda zajišťuje bezpečnost na 40 procentech území, a potvrdil, že předání všech provincií se uskuteční do konce roku 2014.[celá zpráva]

Podplukovník ovšem citoval i velitele přímo z terénu: „Jak se po návratu podívám do očí manželek vojáků a řeknu jim, že padli za něco užitečného?“ řekl mu v Kandaháru po pěší hlídce důstojník jednotky, která ztratila řadu vojáků.

Ti podle něj doufají, že ztratí jen jednu nohu, a dokonce debatují o tom, která jim zůstane. „Příliš nevěří tomu, že velení o dva stupně výš opravdu chápe, co prožívají a jaká je skutečná situace,“ řekl mu velitel.