Čtyřiačtyřicetiletého pilota zatkli v hotelu v druhém největším indonéském městě Surabaya v neděli v půl čtvrté ráno, informovala agentura Reuters. Měl u sebe 0,04 gramu drogy a testy později prokázaly její přítomnost i v jeho krvi. Pilot měl ráno s letadlem letět do Makassaru na ostrově Sulawesi, odtud dál na Borneo, a pak zase zpět do Surabaye.

Je to letos už druhý pilot společnosti Lion Air, který byl zatčen kvůli požití drogy. Reuters k tomu ironicky poznamenala, že motto aerolinek zní: „S námi létáte“.

Mluvčí ministerstva dopravy v souvislosti s případem prohlásil, že od nynějška budou piloti a posádky letadel muset před nástupem do letadla podstupovat testy na alkohol a drogy.

Metamfetamin (C10H15N) v loňském roce předstihl marihuanu a stal se nejužívanější drogou v Indonésii. Je to psychostimulační látka, která vyvolává euforii a podporuje duševní výkon. Způsobuje silnou psychickou závislost. V České republice se často vyrábí v domácích varnách za pomoci léků proti chřipce obsahujících pseudoefedrin.