Výzkumníci s použitím nové metodologie přehodnotili data z posledních 30 let, převážně v zemích, kde úmrtnost zaznamenávají neúplně. Studie o malárii je součástí širšího projektu o mortalitě žen a dětí a úmrtnosti na různé další choroby.

Údaj o 1,2 miliónu úmrtích na malárii v roce 2010 je téměř dvojnásobek odhadu o 655 000 mrtvých, jak to uvedla v loňské zprávě Světová zdravotnická organizace.

Dobrou zprávou je, že studie potvrzuje úspěšný boj s malárií v posledním roce. Je z ní ale také jasné, že cíl OSN zamezit do roku 2015 malárii v ničení lidských životů není reálný.

Studie potvrzuje, že nejvíce obětí si malárie vybírá mezi malými dětmi. Navzdory dosavadním soudům však uvádí, že ohrožené jsou i děti starší a dospělí - celkem tvoří 42 procent obětí. Z šesti procent jsou to dokonce lidé starší 70 let. V Africe je poměr dětských obětí vyšší než jinde.

„Skutečnost, že malárie je dříve nerozpoznanou příčinou úmrtnosti mezi dospělými také znamená, že byl podceněn boj s malárií,“ upozornili autoři zprávy, podle nichž hrozí, že Světový fond na boj s AIDS, tuberkulózou a malárií nebude mít pro své účely dost peněz.