„Tohle není fotbal. To je válka, v níž nám lidé umírají před očima,“ prohlásil hráč Al Ahlí Muhammad Treika.

Kvůli události byla svolána mimořádná schůze parlamentu i vlády.

V Káhiře je plánován pochod k ministerstvu vnitra na protest proti nečinnosti policie. Policisté na stadiónu řádění nezabránili, bylo jich málo. Policie navíc po loňských lidových bouřích zasahuje váhavě.

Na sociálních sítích se spekuluje o tom, že útok na fanoušky z hlavního města byl plánován. Tato zpráva je ovšem nepotvrzená. Členové bezpečnostních sil jsou také mezi mrtvými.

Lidé vnikli na trávník.

Lidé vnikli na trávník.

FOTO: ČTK/AP

Hráči hostující klubu z Káhiry prchají před dotírajícími diváky.

Hráči hostující klubu z Káhiry prchají před dotírajícími diváky.

FOTO: ČTK/AP

Incident odráží dusnou atmosféru v zemi po loňském pádu režimu prezidenta Husního Mubáraka. „Lidé mají víc než cokoliv jiného vztek na režim. Jsou vážně naštvaní, ten vztek jim kouká z očí,“ řekl BBC příznivce káhirského týmu Muhammad Abdel Hamíd.

Předseda vojenské rady, polní maršál Muhammad Husajn Tantáví, po setkání s hráči Al Ahlí odmítl spojovat událost s politikou. "Tyto incidenty se stávají všude ve světě,“ řekl a slíbil tvrdé tresty. „Egypt to nezlomí,“ dodal.

Fanoušci měli nože

Středeční incident je nejtragičtější událostí v dějinách egyptského fotbalu. Podle svědectví měli někteří fanoušci u sebe nože. Atmosféra byla dusná po celý zápas, bitka propukla ihned po skončení zápasu, v němž domácí překvapivě vyhráli. Tvrdé jádro káhirského týmu je známé svými násilnostmi, na trávník však jako první vtrhli příznivci domácích a vrhli se na hostující hráče. Část stadiónu následně zachvátil požár.

Příčinou úmrtí bylo většinou ušlapání, udušení či hluboké rány na hlavě.

Další plánované fotbalové zápasy byly zatím zrušeny.

Fanoušci policisty přemohli.

Fanoušci policisty přemohli.

FOTO: ČTK/AP