Z Libye po pádu Kaddáfího režimu přicházely zprávy o střetech mezi jednotlivými povstaleckými skupinami z různých kmenů a již dříve také snahy o větší podíl některých libyjských kmenů na rozhodování.

Jedním z úkolů, který se NTC stále nepodařilo vyřešit, je odzbrojení bývalých bojovníků a příprava nové armády. Krokem vedoucím ke konsolidaci budoucího vojska mělo být i jmenování šéfa nové libyjské armády.

V procesu přípravy jeho výběru koalice bývalých rebelů sdružující bojovníky z různých regionů sestavila na žádost Džalíla seznam šesti možných kandidátů. Nebylo na něm však uvedeno jméno v úterý jmenovaného Júsufa Mandžúše. Povstalci prohlásili, že výběr Mandžúše podle nich není právoplatný.

Post náčelníka generálního štábu zůstal prázdný po atentátu na Abdala Fataha Júnise, který velel povstaleckým silám na východě Libye. Mandžúš začátkem povstání čekal na odchod do penze, místo toho se ale stal jedním z velitelů rebelů na východě, když ho v dubnu zadržely Kaddáfího síly. V srpnu se dostal na svobodu při pádu Tripolisu.

Džalíl v úterý večer na shromáždění ve východolibyjském městě Benghází varoval, že Libyi kvůli pokračujícím násilnostem mezi ozbrojenými skupinami hrozí "rozdělení" a "občanská válka". Při přestřelce mezi dvěma skupinami bývalých povstalců v libyjském hlavním městě zahynuli v úterý nejméně čtyři bojovníci.

Milice odmítají složit zbraně

Milice tvořené osobami různého vyznání a pocházejícími z různých míst bojovaly devět měsíců proti Kaddáfího režimu, který v zemi trval 42 let. Po říjnové násilné smrti libyjského diktátora však nejsou ochotny složit zbraně.

NTC začala budovat funkční policii a armádu, které by měly odpovědnost za bezpečnost převzít od povstaleckých skupin. Džalíl však uznal, že toto úsilí postupuje pomalu. Bývalí povstalci sice mají možnost složit zbraně do rukou úřadů, moc jich toho ale prý zatím nevyužilo.

Džalílovo prohlášení kontrastuje s tvrzením vládního mluvčího, podle nějž za úterním incidentem stáli sabotéři, podnětem k němu prý bylo osobní nepřátelství a přestřelka s "revolucí ani povstalci" nesouvisí.