Hlavní obsah

Nezkrocené libyjské milice rozpoutají válku, obává se šéf přechodné vlády

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Tripolis

Libyi hrozí občanská válka, pokud se v zemi nepodaří dostat pod kontrolu znepřátelené povstalecké milice, které zaplnily mocenské vakuum po pádu vůdce Muammara Kaddáfího. Podle agentury Reuters to prohlásil šéf libyjské Přechodné národní rady (NTC) Mustafá Džalíl. Koalice brigád bývalých povstalců ve středu odmítla jmenování nového nejvyššího velitele armády, které mělo původně přinést stabilizaci libyjských ozbrojených sil.

Článek

Z Libye po pádu Kaddáfího režimu přicházely zprávy o střetech mezi jednotlivými povstaleckými skupinami z různých kmenů a již dříve také snahy o větší podíl některých libyjských kmenů na rozhodování.

Jedním z úkolů, který se NTC stále nepodařilo vyřešit, je odzbrojení bývalých bojovníků a příprava nové armády. Krokem vedoucím ke konsolidaci budoucího vojska mělo být i jmenování šéfa nové libyjské armády.

V procesu přípravy jeho výběru koalice bývalých rebelů sdružující bojovníky z různých regionů sestavila na žádost Džalíla seznam šesti možných kandidátů. Nebylo na něm však uvedeno jméno v úterý jmenovaného Júsufa Mandžúše. Povstalci prohlásili, že výběr Mandžúše podle nich není právoplatný.

Post náčelníka generálního štábu zůstal prázdný po atentátu na Abdala Fataha Júnise, který velel povstaleckým silám na východě Libye. Mandžúš začátkem povstání čekal na odchod do penze, místo toho se ale stal jedním z velitelů rebelů na východě, když ho v dubnu zadržely Kaddáfího síly. V srpnu se dostal na svobodu při pádu Tripolisu.

Džalíl v úterý večer na shromáždění ve východolibyjském městě Benghází varoval, že Libyi kvůli pokračujícím násilnostem mezi ozbrojenými skupinami hrozí "rozdělení" a "občanská válka". Při přestřelce mezi dvěma skupinami bývalých povstalců v libyjském hlavním městě zahynuli v úterý nejméně čtyři bojovníci.

Milice odmítají složit zbraně

Milice tvořené osobami různého vyznání a pocházejícími z různých míst bojovaly devět měsíců proti Kaddáfího režimu, který v zemi trval 42 let. Po říjnové násilné smrti libyjského diktátora však nejsou ochotny složit zbraně.

NTC začala budovat funkční policii a armádu, které by měly odpovědnost za bezpečnost převzít od povstaleckých skupin. Džalíl však uznal, že toto úsilí postupuje pomalu. Bývalí povstalci sice mají možnost složit zbraně do rukou úřadů, moc jich toho ale prý zatím nevyužilo.

Džalílovo prohlášení kontrastuje s tvrzením vládního mluvčího, podle nějž za úterním incidentem stáli sabotéři, podnětem k němu prý bylo osobní nepřátelství a přestřelka s "revolucí ani povstalci" nesouvisí.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám