V ceně odhadnuté Pentagonem jsou zahrnuty náklady spojené s dopravou paliva do odlehlých a nebezpečných míst, kdy je stále častěji nutné shodit pohonné hmoty na místo určení z helikoptéry.

„Jednotky se nacházejí v místech, kde je zásobování po zemi velmi riskantní. Proto se stávají víc a víc závislé na leteckých dodávkách,“ citoval list generála Raymonda Johnse, jenž velí vzdušným logistickým operacím.

Johns dodal, že zásobovat vojáky se stalo obzvlášť nelehké po navýšení početních stavů v prosinci 2009. Situaci navíc čas od času komplikuje uzavření zásobovacích tras z Pákistánu. Dosud to bývalo kvůli přepadům konvojů s dodávkami povstalci, minulý měsíc ale trasu uzavřela samotná vláda v Islámábádu kvůli přeshraničnímu útoku Američanů, při němž zemřelo 24 pákistánských vojáků.

V Afghánistánu se v současnosti nachází téměř 100 000 amerických vojáků a objem vzdušných dodávek stoupá rok co rok. Zatímco před šesti lety letectvo přepravilo okolo tisíce tun materiálu, loni to bylo 30krát více. Letos to bylo odhadem 41 000 tun potravin, vody, munice, paliva a dalšího materiálu.

Náklady a obtíže spojené s dodávkami pro vojáky v odlehlých místech nutí Pentagon k přehodnocení zvyklostí a armádní odborníci pracují na odklonu k biopalivům a solárním panelům či větrníkům jako k alternativním zdrojům energie. Plány jsou ale teprve v počáteční fázi a přeměna nebude levná.