„Nechci, aby příští generace nerozuměly historii, nechci, aby si myslely, že Rudí Khmérové byli špatní lidé, zločinci. Nic z toho není pravda,“ řekl 85letý Nuon Chea a dodal: „Válečných zločinů a zločinů proti lidskosti se nedopouštěli Kambodžané. Byli to Vietnamci, kteří zabíjeli Kambodžany."

Zdůraznil, že on sám byl oddán zemi a že do hnutí odporu, které se později proměnilo v Rudé Khméry, se zapojil proto, že byl znechucen tím, že francouzští koloniální úředníci a bohatí majitelé půdy zacházeli s Kambodžany jako s otroky. [celá zpráva]

Nuon Chea je souzen spolu s dvěma dalšími vysokými představiteli režimu Rudých Khmérů: s bývalou hlavou státu Khieu Samphanem a s ministrem zahraničí Iengem Sarym. Všichni popírají vinu. [celá zpráva]

Proces byl rozdělen

Monstrproces byl rozdělen do několika menších, aby se představitele brutálního maoistického režimu, za jehož vlády zahynulo v Kambodži na dva milióny Kambodžanů, podařilo odsoudit alespoň za některé zločiny. Panují obavy, že by mohli zemřít dříve, než by byl vynesen rozsudek v celém případu.

Nyní jsou souzeni za násilné vyhánění městského obyvatelstva na venkov, protože jejich ideou bylo vybudovat v zemi zemědělský komunismus. Mnozí obyvatelé měst ale zemřeli hladem nebo na přepracování.

Ieng Sary odmítá vypovídat, protože tvrdí, že soud zaštítěný OSN nemá žádný právní základ. Vůdci polpotovců dostali v rámci národního usmíření od krále milost.