Složení zmíněné finanční částky představuje ve sporu s čínskými daňovými úřady ústupek umělce, který se prý pro něj rozhodl především kvůli obavám o své spolupracovníky. Daňoví úředníci totiž pohrozili, že předají vyšetřování činnosti jeho firmy policii, pokud nebude částka složena do vypršení lhůty tento týden ve středu.

Umělec doposud odmítal částku uhradit s tím, že žádný důkaz o daňovém úniku nebyl předložen.

Aj vyslovil obavy, že kdyby případ převzala policie, mohla by zatknout v prvé řadě jeho manželku, protože ona je právní zástupkyní a ředitelkou příslušné společnosti.

Finanční prostředky, které Aj v úterý odevzdal, pocházejí z darů výtvarníkových stoupenců - jiných umělců, disidentů i tisíců anonymních sympatizantů - kteří mu v uplynulých dnech darovali téměř devět milionů jüanů. [celá zpráva]

Aj Wej-wej byl letos na jaře zatčen v rámci zátahu proti vládním kritikům a následně tři měsíce bez obvinění zadržován, na svobodu se dostal koncem června. Obvinění Aje z daňových úniků je obhájci lidských práv považováno za další ze způsobů, jak ho potrestat za jeho kritiku čínské komunistické vlády.