Lagardeová varovala, že pokračující dluhová krize v Evropě vytváří nejisté výhledy pro světovou ekonomiku. Podle ní se sice udělaly kroky správným směrem k vyřešení krize, je ale více udělat pro obnovení důvěry.

„Máme pocit, že když nebudeme jednat směle a jednotně, ekonomice ve světě hrozí, že se dostane na sestupnou spirálu nejistoty, finanční nestability a případného zhroucení poptávky. Měli bychom utéci hrozbě toho, co někteří komentátoři už nazývají ztracenou dekádou,“ řekla Lagardeová.

Zatím hrozí, že se dluhová krize z okrajových zemí eurozóny může rozšířit do největších ekonomik v oblasti. Ve středu výnosy italských desetiletých dluhopisů překročily hranici sedmi procent, která už se blíží slepé uličce, kdy si země půjčuje jen na splácení předchozích dluhů. Zadluženost Itálie činí 120 procent HDP. V roce 2012 by měla vrátit na dluhu astronomických 360 miliard eur (asi devět biliónů korun). [celá zpráva]

Ohrožena může být i Asie

„Jsou tu mraky na obzoru vyspělých zemí a zejména v EU v USA,“ řekla Lagardeová. Uvedla, že zatímco americká a evropská ekonomika se potýkají se svými vlastními problémy, asijské země pod vedením Číny v posledních letech zažívaly silný růst. Lagardeová ovšem varuje, že v globalizovaném světě nejsou imunní vůči problémům zbytku světa.

USA a eurozóna jsou dvě největší světové ekonomiky a také největší trhy pro asijské zboží. A poptávka po něm klesá. „Oslabení exportu bude hlavní překážkou ekonomického růstu v následujících čtvrtletích,“ varoval Jing Ulrich ze společnosti JP Morgan.

A zpomalení ekonomického růstu v Číně a dalších rozvíjejících se asijských trzích může spolu s dalšími problémy rozvojových zemí zbrzdit světový růst.

Lagardeová proto vyzvala Čínu, aby našla alternativu ke své čistě exportní politice, posílila domácí poptávku a restrukturalizací ekonomiky dosáhla dlouhodobého růstu.