"Je to úžasný okamžik," prohlásil ministr pro informace Přechodné národní rady Mahmúd Šammam. "Čekal jsem na tento moment desítky let a děkuji bohu, že jsem živ a mohu to zažít," uvedl.

Kaddáfí je mrtev

"Je to tu velmi hlučné, je tu velké nadšení," informoval reportér CNN z Tripolisu. Lidé zastavují svá auta, pokřikují z nich. Jásot se mísil s voláním k modlitbám. U jednoho hotelu v metropoli se zaměstnanci včetně recepčních dali do tance a mávali libyjskými vlajkami.

Oslavy Kaddáfího smrti v Tripolisu

Oslavy Kaddáfího smrti v Tripolisu

FOTO: Ismail Zitouny , Reuters

Veselá nálada panuje i v Misurátě východně od Tripolisu, která dlouhé týdny úspěšně vzdorovala obléhání ze strany Kaddáfího vojsk. Lidé tam podle informací DPA skáčou nadšením, objímají se a vzájemně si rozdávají sladkosti.

Po dopoledním dobytí Syrty propukly oslavy a nadšení i v této bývalé přístavní baště Kaddáfího. Povstalci tam vyvěsili vlajky a stříleli do vzduchu na znamení vítězství. Podle záběrů lidé ve městě jezdí s hlavami vykloněnými z aut a mávají vlajkami.
Oslavy probíhají i v Tunisku, kam mnoho Libyjců uteklo.

Kaddáfího smrt potvrzena

Smrt Kaddáfího potvrdila Přechodná národní rada, popírají ji média věrná Kaddáfímu, i přesto, že již fotografie mrtvého diktátora koluje po internetu. Šamman ke smrti Kaddáfího řekl: „Byl zabit při útoku bojovníků. Zde je jeho záznam.“

Zabitý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí

Zabitý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí

FOTO: Reuters

Na zrnitém záznamu je vidět tělo plukovníka v khaki uniformě. Kaddáfí má hlavu a krk pokryté krví. Slyšet je i křik rebelů.

Kaddáfí byl zřejmě dopaden, jak se skrýval v kanálu. Byl střelen do hrudi a do hlavy, i když první zprávy uváděly, že byl zasažen do nohou a odvezla ho sanitka. Není ani jasné, zda jeho dopadení souvisí s náletem letadel NATO na kolonu Kaddáfího věrných, která opustila Syrtu ráno a mířila k západu. [celá zpráva]

Kaddáfí skutečně splnil, co říkal. Opakovaně uváděl, že zahyne mučednickou smrtí.  [celá zpráva]

Svou zemi, které krutě vládl, neopustil, zůstal jí věrný do posledních okamžiků.  Zabit byl v rodné Syrtě.

Nečas: Zločiny diktátorů nezůstanou nepotrestány

"Dnešní den je symbolickým milníkem na nelehké cestě libyjského lidu ke svobodě," poznamenal český premiér Petr Nečas (ODS) s tím, že smrt libyjského vůdce je důkazem toho, že zločiny spáchané diktátory na jejich vlastních národech nezůstanou bez trestu.

Velvyslanec České republiky při NATO Martin Povejšil řekl, že na ukončení vojenských akcí NATO v Libyi Kaddáfího případné zneškodnění zřejmě nebude mít vliv, nikdy totiž nebylo podmínkou.

Smrt svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího představuje další ránu despotickým režimům. "Oznámená smrt Muammara Kaddáfího představuje konec éry despotismu a represe, kterou libyjský lid trpěl příliš dlouho," uvedli v krátkém společném prohlášení předseda Evropské komise José Barroso a prezident EU Herman van Rompuy.

Za odstranění "další překážky" považuje Kaddáfího smrt americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Italský premiér Silvio Berlusconi vyjádřil přesvědčení, že válka v Libyi tím skončila.