Komise uvedla, že ti, kdož nepředstavují nebezpečí pro stabilitu státu, by měli být propuštěni, aby mohli pomoci budovat zemi. Výbor připomenul, že "generální tajemník OSN a jistý počet zemí naléhají na propuštění takzvaných vězňů svědomí". Výbor proto "pokorně žádá prezidenta, aby projevil svou velkodušnost, udělil amnestii těmto vězňům a osvobodil je z vězení".

Komise byla ustavena před měsícem. Barma se zřejmě snaží vylepšit svoji mezinárodní reputaci a tuhý režim se zvolna uvolňuje. Po dvou dekádách se loni konaly v zemi první volby. Vojenskou juntu po nich nahradila civilní vláda zaštítěná armádou. je v ní ale stále hodně generálů ve výslužbě.

Barma také pustila na svobodu disidentku a nositelku Nobelovy ceny míru Su Ťij. [celá zpráva]  A s celosvětově uznávanou vůdkyní barmské opozice zahájila dialog.

V květnu vyhlásil prezident Thein Sein první velkou amnestii, při níž umožnil odchod z vězení zhruba 20 000 z 60 000 lidí a dalším zmírnil tresty. Organizace pro lidská práva ale amnestii kritizovaly, protože propouštění se fakticky nedotklo disidentů, mezi nimiž jsou nejen političtí aktivisté, ale také právníci, umělci či novináři.