Soudce Blunk odstoupil po necelém roce práce 8. října. Organizace pro lidská práva ho v uplynulých měsících kritizovaly, že se mu nedaří dostat před soud nové podezřelé. Soudce se bránil, že mu v činnosti brání tlak kambodžské vlády. Poukázal přitom na vyjádření kambodžského ministra informací, který v květnu prohlásil, že pokud vyšetřující soudci chtějí otevřít nové případy, "pak ať si rovnou sbalí kufry a vypadnou".

Vysocí kambodžští představitelé, včetně premiéra Hun Sena, opakovaně vyjadřují nesouhlas se stíháním dalších podezřelých. "Vzhledem k těmto opakovaným prohlášením, která jsou vnímána jako snahy o zasahování vládních činitelů do případů 003 a 004, podal mezinárodní soudce demisi," sdělil tribunál ve svém komuniké. Jména osob, kterých se případy 003 a 004 týkají, nebyla zveřejněna.

Činnost tribunálu zatím podle agentury Reuters vyšla na 100 miliónů dolarů, přičemž vynesen byl pouze jeden rozsudek. Loni v červenci byl k 35 letům vězení odsouzen velitel neblaze proslulé kambodžské věznice S-21 Kang Kek Ieu známý též pod přezdívkou Duch, který byl shledán vinným z účasti na vraždách a mučení a ze zločinů proti lidskosti. [celá zpráva]

Soud nepodporuje ani premiér

V současné době je souzena další čtveřice osob: hlavní ideolog režimu Nuon Chea, někdejší premiér Khieu Samphan a bývalý ministr zahraničí Ieng Sary se svou manželkou, tehdejší ministryní sociálních věcí Ieng Thirith. Všichni byli obviněni z genocidy, ze zločinů proti lidskosti, z válečných zločinů a z vražd, mučení a náboženské perzekuce. [celá zpráva]

Soud nemá ani podporu premiéra. Hun Sen byl zamlada příslušníkem Rudých Khmerů, za vlády Pol Pota se ale proti nim postavil. Když Vietnam krutovládné maoisty, kteří připravili o život skoro dva milióny lidí, v roce 1979 svrhl, stal se nejprve ministrem zahraničí a pak premiérem. Hun Sen varuje, že pokud by soud rozšířil své vyšetřování až do počátků revoluce, otevřelo by to jen staré rány a mohlo by to vést až k vypuknutí občanské války v zemi.