Příjezd kolony do Agadezu oznámil nejprve agentuře AP majitel listu Agadez Info Abdoulaye Harouna. Kolonu podle něj doprovází oddíl nigerských Tuaregů, který vede bývalý ministr nigerské vlády Rissa ag Boula. Tuaregové udržovali s Kaddáfího režimem přátelské styky, podle diplomatů Kaddáfí finančně podporoval jejich boj za osamostatnění. Po jeho porážce Rissa ag Boula uprchl do Libye.

Harouna AP sdělil, že kolona střežená dobře vyzbrojenými libyjskými vojáky přijela do Agadezu ze směru od města Arlit ležícího při nigersko-alžírské pouštní hranici. Podle agentury Reuters přijel do Nigeru konvoj dokonce až 250 vozidel.

Tak velká kolona vojenských vozidel by se sotva mohla po silnici bezpečně pohybovat bez dohody s leteckými silami NATO, cituje francouzské zdroje Reuters. Bojové letouny NATO v minulých dnech křižovaly nebe nad jiholibyjskou pouští ve snaze nalézt jakékoli známky vojenských přesunů. Za těchto okolností považují experti za nemožné, aby větší seskupení vozidel cestovalo po poušti nepozorovaně.

Dohodu mezi Kaddáfím a povstalci mohla podle agentury dohodnout právě Francie. Mluvčí francouzského ministerstva zahraničí ale v Paříži odmítla informace o záhadné koloně vozidel potvrdit a nevyslovila se ani k možnému francouzskému zprostředkování.

Konvoj jel oklikou

Konvoj pravděpodobně nezamířil do Nigeru přímo z Libye, ale oklikou přes alžírské území. Do Alžírska se minulý týden uchýlila Kaddáfího manželka, jeho dcera a dva synové. Francouzské armádní zdroje nevylučují, že Kaddáfí se svým synem Sajfem se ke koloně připojí cestou do Burkiny Faso, která jim nabídla azyl. Tento stát, dříve velký příjemce štědrých libyjských dotací, nabídl Kaddáfímu azyl před dvěma týdny, i když zároveň uznal legitimitu povstalecké přechodné vlády.

Krátce před oznámením o přijezdu libyjské kolony do Agadezu poskytl rozhovor syrské televizi Ar-Raj Kaddáfího mluvčí Músá Ibráhím. Řekl, že plukovník se těší "skvělému zdraví" a organizuje obranu v Libyi. "Je na místě, kam se skupiny vzbouřenců nedostanou, je v Libyi," řekl mluvčí. Kaddáfího syn Sajf podle něj vlast rovněž neopustil a "cestuje z místa na místo". Podle Músy Ibráhíma je Kaddáfí odhodlán "bojovat až do konce, kterým bude vítězství nebo smrt".

Bašta Ben Valíd padne bez boje

Kaddáfího mluvčí se skryl v pouštním městě Baní Valíd, které je jako jedna z posledních bašt věrných diktátorovi obklíčeno povstaleckými jednotkami. Právě Kaddáfího mluvčí zastupoval bojovníky věrné svrženému vůdci při jednání s povstalci o osudu obleženého města. Město je prakticky v obklíčení povstaleckých jednotek, které čekají na povel k útoku.

Televize Al-Džazíra později uvedla, že se Kaddáfího síly dohodly s obránci na vstupu do města bez boje.

Islamisté žádají rezignaci přechodné vlády

Velitel libyjských islamistů, kteří pomáhali východolibyjskému Benghází v boji s jednotkami Muammara Kaddáfího, vyzval přechodnou povstaleckou vládu k rezignaci. Důvodem je podle něj skutečnost, že jejími členy jsou příslušníci bývalého režimu.

Vůdce islamistických bojovníků Ismáíl Salabí rovněž v rozhovoru pro agenturu Reuters obvinil sekulární složky odboje proti Kaddáfímu, že se snaží pošpinit jeho souvěrce a vyvolat roztržku, z níž mohou těžit jen stoupenci svrženého režimu.

Salabí vedl bojovou jednotku, která měla významný podíl na obraně Benghází v prvních fázích povstání, tedy ještě před tím, než se do bojů zapojily vzdušné síly NATO. Jeho kritika na adresu Přechodné národní rady (NTC) je podle Reuters první otevřenou známkou sporů v povstaleckých řadách.

"Úloha výkonného výboru NTC skončila, jde o pozůstatky bývalého režimu. Měli by všichni rezignovat v čele se svým šéfem," řekl Salabí v narážce na osobu Mahmúda Džibrila, druhého muže v NTC a předsedy povstalecké vlády.

Salabí stojí v čele asi třítisícového sboru bojovníků. Minulý měsíc doprovázel do katarského Dauhá šéfa NTC Mustafu Džalíla, kterého údajně plně podporuje. Džalíl je bývalým ministrem vnitra Kaddáfího vlády.