Během čtvrtka se objevila dvě poselství. První bylo čtené. "I když neslyšíte můj hlas, pokračujte v odboji," prohlásil Kaddáfí podle agentury AFP. "Nevzdáme se. Nejsme ženy. Budeme pokračovat v bojích," stojí v něm

V dalším poselství pak promluvil nezvykle klidným hlasem: "Připravte se na válku gangů a partyzánů, válku ve městech, na občanský odpor v každém městě...aby byl nepřítel všude poražen. Libye se nevzdá a nebude kolonizována. Budeme bojovat všude...a spálíme zemi pod jejich nohama...nenajdou klidu v naší zemi," uvedl rovněž.

"Když chtějí dlouhou bitvu, mají ji mít. Když Libye shoří, kdo jí bude moci vládnout? Ať shoří," prohlásil prý s tím, že je na dlouhou bitvu připraven. Podle agentury DPA se rovněž nechal slyšet, že kmeny ve městech Syrta a Bání Valíd nepřestanou klást odpor a jsou prý těžce vyzbrojené. "Budeme bojovat od údolí k údolí, od jedné hory k druhé," varoval.

Kde je Kaddáfí?

Podle člena vojenské rady rebelů se svržený libyjský vůdce Muammar Kaddáfí skrývá v pouštním městě Bání Valíd asi 150 kilometrů jižně od hlavního města Tripolisu. Odvolal se přitom na nejmenované důvěryhodné zdroje. Kaddáfí se prý do Bání Valídu uchýlil spolu se svým synem Sajfem Islámem a šéfem rozvědky Abdalláhem Sanúsím tři dny poté, co Tripolis padl do rukou rebelů.

Spekulovalo se i o rodné Syrtě nebo Ghadámis při alžírských hranicích, což tvrdí alžírský list Al-Vatan. První je velmi pravděpodobné, protože přes něj prchala Kaddáfího žena a tři děti do Alžírska,. Navíc je tam kmen, z něhož Kaddáfí pochází.

Kaddáfího vojáci mají více času se vzdát

Povstalci podle zdroje agentury Reuters oslovili kmeny v Bání Valídu s žádostí o Kaddáfího vydání, ale odpovědi se nedočkali. Další postup nyní zvažují a řešení se prý najde do čtyř dnů. I proto prodloužili ultimátum pro vojáky věrné Kaddáfímu.

Ozbrojený útok na město, které je centrem nejmocnějšího libyjského kmene Varfálla, je "pro tuto chvíli vyloučen". K příslušníkům kmene totiž patří mnozí povstalečtí bojovníci ze Zlitánu a Benghází. Pozice rebelů jsou vzdáleny od města asi 30 kilometrů.

I útok na Syrtu by byl riskantní, protože tam má Kaddáfí velké množství zbraní včetně raket Scud.