Poslední den jedeme z Coolum do Brisbane. Je to další velmi moderní, po celý den velmi živé mrakodrapové město se skoro 2 milióny obyvatel (třetí největší v Austrálii). Je to hlavní město státu Queensland, který je – jako všechno v této zemi – více než 20 x větší než Česká republika.

Prezident Klaus se sestrou své manželky Livie Klausové, která žije v Brisbane

Prezident Klaus se sestrou své manželky Livie Klausové, která žije v Brisbane

Cesta autem trvá hodinu a půl a mezi Coolum a Brisbane není žádné město, jedině ojedinělé domy a farmy, motely a benzínové pumpy. Znovu si člověk uvědomuje, jak je naše země „plná“, i když naštěstí nikoli přeplněná.

V Brisbane máme pouze denní hotel a několik hodin před odletem domů, v rámci série mých projevů, mám poslední z nich jako „luncheon address“ opět před plným sálem hotelu Hilton. Je to další vystoupení na téma globálního oteplování, které je v této zemi velkým tématem. Zaujalo mne, že autor úspěšné knihy polemizující s doktrínou globálního oteplování, prof. Plimer (který – mimochodem – napsal moc pěkný příspěvek do mého nedávného Festschriftu), vidí strašlivý problém v indoktrinaci malých dětí, od předškolního a školního věku, a proto se rozhodl napsat na toto téma knihu pro děti (mohou si ji ale s velkým efektem přečíst i někteří dospělí). Je pro mne velkou poctou, že mne poprosil, abych k této knize napsal předmluvu.

Projev prezidenta Klause v Brisbane

Projev prezidenta Klause v Brisbane

Musím se vrátit k roli rugby. Australané touto hrou žijí, závěrečná sobotní večeře na konferenci v Coolum nezačínala – podle řadu dní předem tištěného programu – v 19:30, ale v 19:35, protože přesně to byla chvíle konce televizního přenosu mezistátního utkání v rugby – a to ještě nehrála Austrálie, ale Nový Zéland proti Jižní Africe.

Některé věci jsou na naše poměry hodně nezvyklé. V neděli večer jsem se prvně za celou mou australskou anabázi – s výjimkou „vídeňské“ kavárny v Sydney a „španělské“ kavárny v Melbourne (s názvem Lorca, a s odkazy na tohoto velkého básníka na stěnách) dostal do thajské restaurace na večeři. Nejprve mne na jídelním lístku zaujalo, že jsou ve svátek ceny jídel o 15% vyšší, což u nás ještě nikdy nikoho nenapadlo.

Pivo zde neprodávají. Zkratka B.Y.O. znamená „přineste si vlastní“

Pivo zde neprodávají. Zkratka B.Y.O. znamená „přineste si vlastní“

Chtěli jsme si dát pivo, ale to neprodávali. Měli jenom vodu a džusy. Číšnice mi ukázala cedulku na stěně s písmeny „B.Y.O.“ a když jsem to nechápal, řekla mi, že to znamená „bring your own“ (přines si své vlastní). Dva z našich kolegů tedy došli do – asi 150 metrů vzdáleného – obchodu a přinesli několik lahví piva. Dostali jsme k tomu v restauraci i sklenice, i otvírák. Totéž se dá udělat s vínem. Myslím, že si to otevření lahví započtou do ceny jídel.

Zajímavé bylo i studovat viněty rozdílných pivních lahví. Všude je obrázek pivní sklenice a k ní připsané nějaké číslo. Měli jsme shodou okolností hodnoty 1,2 a 0,7. Bylo mi vysvětleno, že jednička znamená povolené množství alkoholu, při 1,2 se dá řídit auto až za chvíli, 0,7 je naopak v pořádku.

Dáte-li si pivo označené číslicí 1.2, znamená to, že řídit můžete až za chvíli

Dáte-li si pivo označené číslicí 1.2, znamená to, že řídit můžete až za chvíli

Dvanáctidenní pobyt v Austrálii je nesmírně poučný, umožňuje podívat se na náš domov z dosti velkého odstupu, umožňuje leccos ocenit i nad lecčím se zamyslet. Intenzivně naplněný pobyt umožnil zanechat i určitou stopu o nás. Těsně před odjezdem si dáváme pivo na ulici v Brisbane a z ničeho nic přijde pán (Australan, nikoli Čech) a řekne: Vy jste Klaus. Já Vás viděl v televizi. Zcela s Vámi souhlasím.

Jeden z významných australských politiků mi řekl: Austrálie je úspěšná země. Jiný, když dnes uváděl můj projev, citoval název jedné známé knihy: „Lucky Country“. Do značné míry je to pravda.

Noční let z Brisbane do Dubaje trvá 14 a půl hodiny. Budeme tam v půl šesté a snad se na chvíli dostaneme ven, abychom nečekali přes čtyři hodiny na letišti. A pak už bude konečně Praha.