K protinožcům jedu už potřetí. Vždy ve stejnou roční dobu – konec července, začátek srpna, tedy v naší domácí politické okurkové sezóně. Vychází mi to přesně po 10 letech – 1991, 2001, 2011. Jsem zvědav, budu-li v roce 2021 ještě na světě, resp. jestli budu schopen tak dlouhého letu.

Let je to opravdu dlouhý. I s mezipřistáním v Dubaji je to skoro 20 hodin, ale let s Emirates je velmi příjemný a dá se přežít. Zvláštní věcí současnosti je naprostá denacionalizace posádky letadel. Mezi Prahou a Dubají byla mezi desítkou letušek jedna česká a jedna slovenská, ale v této letecké společnosti jich je od nás více než 150! Evidentním záměrem Emirates je vytvořit zcela kosmopolitní prostředí, v letadle nic arabského není, což je naprostý rozdíl proti třeba Thai či Korean Airlines. Něco podstatného se tím ztrácí. Káva je vám sice nalévána z arabské džezvy, ale je to spíše taková americká nekáva.

Prezident Klaus při jeho první australské přednášce

Prezident Klaus při své první australské přednášce

Tato moje cesta, stejně jako obě předcházející, je cestou konferenční. Mám tu celkem 9 projevů na různých akcích a v různých institucích, řadu obědů a večeří s „nepsanými“ vystoupeními, několik televizních a rozhlasových talk-show, rozhovory v novinách (první z nich, v deníku The Australian, je na mé webové stránce) a časopisech, setkání s politiky. Pro strážce peněz českých daňových poplatníků podotýkám, že je to nic nestojí – jsem tu na pozvání australských organizátorů této cesty, kterými jsou Institute of Public Affairs (z Melbourne) a Centre for Independent Studies (v Sydney).

Ač má být Perth nejslunnější město Austrálie, stále zde prší.

Ač má být Perth nejslunnější město Austrálie, stále zde prší.

K tématům se budu dostávat postupně. Perth je velmi bohaté, zejména s těžebním průmyslem spojené hlavní město Západní Austrálie. Je to město vysoce „mrakodrapově“ moderní, budova z roku 1926 je historickou památkou. Velikostí je to tak jedna a půl Prahy. Město – na první pohled – nemá duši. A ani moc lidí – v 19:45 ve čtvrtek večer není v centru nikdo, i restaurace jsou zavřené. Jsme na jižní polokouli a z evropského léta jsme přijeli do australské zimy. Denní teplota v Perthu je maximálně 15°C, lidé mají i kabáty, v noci výrazně pod 10°. Stále prší, ač to má být nejslunnější město Austrálie. Ve městě je zeleno, ale kolem města poušť a mnoho set kilometrů prakticky nic.

Je to nejzápadnější místo Austrálie, nejblíže k Africe, ale jinak je Austrálie více a více orientována na Asii – dřívější dominantní vztahy s Evropou a Amerikou dnes nahradila Asie, velmi ochotně kupující produkty australského nerostného bohatství. Hlavním obchodním partnerem je Čína. Austrálie je dnes výjimkou – jediná bohatá země světa s dominancí těžkého průmyslu, který se jinak stále více přesouvá do zemí rozvojových.

Prezident hovoří v australském Perthu o mýtu lidmi způsobeného globálního oteplování.

Prezident hovoří v australském Perthu o globálním oteplování.

Jedním z mých témat zde v Austrálii jsou člověkem údajně způsobené klimatické změny. Po mém rozhovoru v rádiu ABC (což je takové naše ČRo) následovaly telefonáty posluchačů – k mému potěšení velmi příznivé a přátelské. Když jsme po cestě zpátky do hotelu chvíli stáli na křižovatce, všimli jsme si více než půlmetrové nálepky na autě před námi: „Mankind did not Cause Climate Change“ (lidstvo nezpůsobilo klimatickou změnu). V podobném duchu byla atmosféra i při mé polední přednášce, kde jsem doktrínu globálního oteplování označil za jedno z ohrožení svobody v 21. století.

Lidstvo klimatickou změnu nezpůsobilo, tvrdí shodně s Václavem Klausem i řidič tohoto vozidla.

Lidstvo klimatickou změnu nezpůsobilo, tvrdí shodně s Václavem Klausem i řidič tohoto vozidla.

To zimní období – po letní Praze – je nečekané i v tom, že je už po páté hodině večer naprostá tma. Odpoledne jsme vyjeli lodí na projížďku po řece Swan (ale labutě jsme žádné neviděli, ale zato jsme viděli delfíny) a přechod do tmy byl nečekaně rychlý.