Mezinárodní hlídka byla napadena střelbou pro druhé odpoledne místního času. Vracela na základnu Shank, kde je český PRT dislokován. Na hlídce byli společně čeští, američtí a afghánští vojáci. Český desátník utrpěl lehké střelné zranění nohy, uvedla Jana Růžičková z generálního štábu.

Vojákovi, který je mimo ohrožení života, byla na místě poskytnuta první pomoc, poté jej ošetřili přímo na základně Shank. Jeho stav je stabilizovaný,  je při vědomí a komunikuje, uvedla Růžičková. Desátníka nyní čeká převoz do vojenské nemocnice v Kábulu, kde působí český polní chirurgický tým.

Je to v krátké době druhý případ, kdy byl v Afghánistánu postřelen příslušník české armády. Naposledy se tak stalo přesně před týdnem. [celá zpráva]

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Voják, který byl před týdnem střelbou těžce zraněn,je nyní nemocnici v České republice a jeho stav je nadále velmi vážný. Příslušník jednotky výcvikového a poradního týmu OMLT byl poraněn při útoku na českou předsunutou základnu v provincii Vardak.

Atentátník zabil francouzské vojáky

Ve středu padli i Francouzi. V provincii Kápísá sebevražedný atentátník odpálil nálož při průjezdu konvoje francouzských sil. Pět francouzských vojáků přišlo o život, zabit byl také afghánský civilista. Zranění utrpělo několik dalších osob, pravděpodobně Afghánců.
Francouzští vojáci tvořili ochranný doprovod pro skupinu místních hodnostářů, upřesnila agentura AFP.

V Kápíse je rozmístěna většina ze 4000 vojáků francouzského kontingentu.