Panel sebral křesla 62 poslancům z celkových 249 a vyhlásil za vítěze voleb jiné kandidáty. Toto číslo ale nemusí být konečné, neboť vedení pětičlenné komise oznámilo, že se znovu sejde v sobotu.

Plná soudní síň v Kábulu, kde byly první závěry vyhlášeny, si vyslechla příklady největších podvodů, které se během voleb loni v září vyskytly. Například v provincii Kundúz údajně komisaři spočítali 20 000 hlasů pro kandidáta, který oficiálně nedostal jediný hlas.

Už státní volební komise po hlasování označila za neplatné 1,3 miliónu vhozených volebních lístků, tedy téměř čtvrtinu, a diskvalifikovala 19 vítězů.

Zvláštní komise byla zřízena nejvyšším soudem loni v prosinci na základě více než 400 stížností a žalob, které byly v souvislosti s volbami podány.

Mezinárodní poradci považují přepočítání hlasů za nezákonné a protestují i poslanci, z nichž mnozí tvrdí, že se křesla nevzdají. Komise obvinění z podjatosti odmítá a tvrdí, že spravedlnost je garantována kontrolou její práce z několika stran.

Prezident má důvod k radosti

Nový parlament sice nedoznal změn v etnickém složení, obměnu ale i tak zřejmě přivítá prezident Karzáí, jenž byl v uplynulých měsících se zákonodárci na štíru.

„Šíří se fámy, že z prezidentského paláce přišel seznam jmen (k vyřazení). Přísahám, že se ke mně žádný nedostal,“ řekl předseda komise Sidiquallah Haqiq.