Podle sdělení svědků propukla po ostřelování v přístavu panika. Loď rychle odplula a na molu zůstalo asi dvě stě lidí, kteří se chtěli nalodit. Představitel Mezinárodní organizace pro migraci Othman Belbeisi řekl, že rakety začaly dopadat do přístavu jen minuty poté, co on a další vystoupili z lodi na břeh.

Stovky zahraničních pracovníků se naloďují na trajekt Red Star One v Misurátě.

Stovky zahraničních pracovníků se naloďují na trajekt Red Star One v Misurátě.

FOTO: ČTK/AP

Zraněná Libyjka evakuovaná na lodi Red Star One

Zraněná Libyjka evakuovaná na lodi Red Star One

FOTO: ČTK/AP

"Celé místo se otřásalo a lidé utíkali všemi směry,“ popsal situaci. Část lidí zavalila loď, kapitán proto zvedl můstek a odrazil, což vedlo k tomu, že se některé rodiny rozdělily.

Po chvíli se zase vrátil, když se zhoršil stav jednoho z pacientů. Na místě panoval chaos. Pak loď odplula a zamířila k Benghází, v přístavu zůstalo asi 200 lidí, kteří se ještě chtěli evakuovat.

Přístav ostřelovaly jednotky věrné libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu. Mluvčí rebelů Džamál Salám uvedl: „Ostřelování má na svědomí mnoho obětí mezi Libyjci a lidmi dalších národností, kteří čekali na evakuaci. Máme nejméně pět zabitých a na místě jsou sanitky.“

Další rebel Abdal Salám uvedl, že mrtví jsou afričtí pracovníci.

Zahraniční dělníci se naloďují na loď v Misurátě

Zahraniční dělníci se naloďují na loď v Misurátě.

FOTO: ČTK/AP

Loď se 180 tunami pomoci čekala před přístavem od soboty. Až ve středu přirazila ke břehu. Nemohla vplout kvůli prudkým bojům. Akce Kaddáfího jednotek se přiostřily poté, co byl v sobotu zabit při náletu strojů NATO nejmladší syn Muammara Kaddáfího Sajf Arab. [celá zpráva]

Vysoký libyjský představitel uvedl, že budou uplatněna všechna opatření, aby zabránila přístupu do Misuráty od moře. Případ lodě Red Star One ukazuje, že jeho slova nebyla planou výhružkou.