Podle agentury AFP šlo o snímek, který koloval na internetu už před dvěma lety.

Záběr byl ráno prezentován jako fotografie Usámy bin Ládina po nočním americkém útoku. Televize podle agentury DPA tvrdily, že foto získaly z vojenských kruhů.

"Bylo to podvržené foto, které kolovalo na internetu už v roce 2009. Když jsme ho zveřejňovali, upozornili jsme, že prozatím nemůžeme potvrdit jeho autenticitu. Pak jsme to ověřili a stáhli ho," řekl šéfredaktor pákistánské televize Geo Rana Džavád.

Hlasy pochybovačů 

Stažení fotografie posílilo hlasy pochybovačů, že bin Ládin není mrtev, které se už objevily mimo jiné v Egyptě. Například 38letý Mohammad Ali říká podle Wall Street Journalu: "Myslím si, že zemřel už před pěti lety. Před pěti lety se objevily pověsti, že je mrtvý. Spojené státy lhaly, aby získaly od zemí v oblasti Perského zálivu další peníze a držely každého ve strachu."

Jeho smrti nevěří ani Pákistánci. Ti zase uvádějí jeho dopadení do souvislosti s blížícími se volbami amerického prezidenta. "Myslím si, že že to není pravda. Příští rok se konají volby v USA. Tuto zprávu potřebuje Barack Obama," řekl absolvent univerzity v Islámábádu Fajsál Raza. Další připomínají i volby v Pákistánu, kde popularita vlády klesá.

Smrt bin Ládina popírá i pákistánský Tálibán, což nevíru jen umocňuje. I pohřeb do moře posiluje tyto spekulace.

"Děkujeme, pane prezidente, ale my potřebujeme vidět důkaz, mrtvé tělo, a místo, kde se operace uskutečnila a kdo se jí účastnil," uvádí Rihan Avan z Pešávaru, kterého cituje server mid-day.com. Nadím Chán k tomu dodává: "Stalo se to v Pákistánu a oznamuje to americký prezident."

Mnozí také dávají najevo podiv, že by se mohl bin Ládin ukrývat ani ne kilometr od vojenské akademie a základny, kam jezdili za mimořádných bezpečnostních opatření na návštěvu vysocí pákistánští představitelé.

Video

Expirované video

Američané oslavují smrt bin Ládina (Reuters)

ČTĚTE TAKÉ:
Američané zabili Usámu bin Ládina
Bin Ládina střelili do hlavy v domě, kde bletý yl s rodinou
Izrael a Británie oceňuje bin Ládinovu smrt
Američané oslavují v ulicích teroristovu smrt
Co může následovat po smrti nejhledanějšího teroristy? 
Zabití Usámy je Obamův trumf pro volby
Cena stříbra šla po bin Ládinově smrti dolů