Dům byl postaven v roce 2005 na konci zaprášené a minimálně používané cesty v Abbottábádu. Nacházel se asi 800 metrů od vojenské akademie.

Za šest let však kolem vyrostly další domy a postupně se ukazovalo, že se budova vymyká. Nešlo jen o fakt, že areál byl osmkrát větší než okolní budovy a extrémně dobře střežený, měl dvě bezpečnostní brány, do nichž se dalo vjet jen na zvláštní povolení.

Podezřelé  indicie

Podivné bylo i chování dvou bratrů, kteří dům za asi milión dolarů vlastnili. Odpadky na rozdíl od sousedů nevynášeli, ale spalovali uvnitř. „Za zmínku stojí, že nemovitost asi za milión dolarů neměla žádné připojení na telefon nebo internet. Bratři navíc neměli žádné zdroje bohatství,“ uvádí jeden z úředníků americké administrativy.

Den po odstřelení Usámy bin Ládina procházejí dva pákistánští vojáci kolem údajného místa činu: v okolí pevnosti v Abbottabádu zaslechli místní obyvatelé přestřelku, při níž Ládin zahynul

Den po odstřelení Usámy bin Ládina procházejí dva pákistánští vojáci kolem údajného místa činu: v okolí pevnosti v Abbottabádu zaslechli místní obyvatelé přestřelku, při níž Ládin zahynul.

FOTO: Faisal Mahmúd, Reuters

„Všechno, co vidíme, mimořádná bezpečnostní opatření, minulost bratrů a jejich chování i umístění domu přesně odpovídá tomu, jak by měl vypadat bin Ládinův úkryt,“ řekl americký expert.

Video

Expirované video

Usáma bin Ládin byl zabit Američany (Reuters)

Podezření dále vzrostlo, když fotografii jednoho z bratrů, kteří dům vlastnili, ukázali zadržovanému teroristovi. Ten uvedl, že muž žil s bin Ládinem nebo byl jeho chráněncem.

Američtí experti si pak všimli, že v domě žije kromě mužů ještě další rodina.

„Závěrem našich zjištění a analýz bylo silné přesvědčení, že dům ukrývá vysoce postaveného a střeženého teroristu. Experti, kteří se tomu věnovali delší dobu, uvedli, že je vysoká pravděpodobnost, že terorista, který se tam ukrývá, je bin Ládin," uvedl expert.

Po útoku provedeném v noci na pondělí se podezření potvrdilo. V domě žil bin Ládin se svou nejmladší ženou a dospělým synem. Bratři mu dělali ochranku a sloužili jako spojky. [celá zpráva]

ČTĚTE TAKÉ:
Američané zabili Usámu bin Ládina
Bin Ládina střelili do hlavy v domě, kde byl s rodinou
Izrael a Británie oceňuje bin Ládinovu smrt
Obrázek zastřeleného bin Ládina byl podvrh
Američané oslavují v ulicích teroristovu smrt
Co může následovat po smrti nejhledanějšího teroristy? 
Zabití Usámy je Obamův trumf pro volby
Cena stříbra šla po bin Ládinově smrti dolů
 Svět oceňuje bin Ládinovu smrt