"Riceová to nadhodila na schůzi, ale nikdo nereagoval," uvedl jeden z amerických diplomatů, jenž si nepřál být jmenován. O podezření se už dříve zmínil britský tisk.

Pokud by byla pravda, že Kaddáfího vojáci berou Viagru, mohlo by to podle diplomatů nasvědčovat, že je velitelé nabádají ke znásilňování a terorizování obyvatel v regionech, které podporují povstalce.

Používání znásilňování jako zbraně během válečných konfliktů se dostává na půdě OSN stále více pozornosti. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun loni zřídil funkci zvláštní vyslankyně OSN proti sexuálnímu násilí a pověřil jí někdejší místopředsedkyni Evropské komise Margot Wallströmovou. Ta nedávno kritizovala Radu bezpečnosti, že v žádné z rezolucí k Libyi nezmínila zvlášť ochranu žen.

Wallströmová připustila, že z Libye zatím nebyl potvrzen žádný případ sexuálního násilí. Upozornila však na Imán Ubajdíovou, která tvrdila zahraničním novinářům, že ji znásilnili vojáci libyjského vůdce. Poté, co Ubajdíová vznesla obvinění, odvlekli ji pryč vládní agenti.