Ghaní, známý také jako Abú Hafs Naždí, vedl výcvikové tábory radikálů a plánoval útoky na mezinárodní síly a další cizince i místní kmenové vůdce podporující současnou vládu prezidenta Hámida Karzáího. Ghaní je považován za strůjce úspěšného atentátu na kmenového vůdce Málika Zarina, který měl blízko k prezidentovi. Stál také za kladením náloží na silnicích.

Podle odhadů NATO působí v Afghánistánu stále asi stovka příslušníku Al-Káidy. Aliance tvrdí, že za poslední měsíc se podařilo zabít 25 dalších, není to ale potvrzeno z nezávislých zdrojů.

Al-Káida ale už dávno nepředstavuje hlavní problém v Afghánistánu. Tím jsou vzbouřenci, především z radikálního hnutí Tálibán, ale také ze skupiny Hakkana, které se daří získávat značné prostředky na boj z oblastí zemí Perského zálivu.

Na velikonoční pondělí uprchlo 320 metrů dlouhým tunelem z věznice v Kandaháru 760 vězňů, především Tálibů. Podařilo se jich dopadnout jen 65. Útěk ukazuje, jak slabost afghánské vlády a úřadů, tak i fakt, že Tálibán má velkou podporu, protože takováto velká akce se nemohla odehrát bez vědomí obyvatel města. Koalici ale nikdo neinformoval. [celá zpráva]