Měřicí robot zjistil, že v budově reaktoru je teplota 41 stupňů Celsia a vzdušná vlhkost se pohybuje mezi 94 a 99 procenty. Situace je tam podobná jako v sauně, uvedla CNN. Kvůli vysoké vzdušné vlhkosti musel být robot po pár minutách stažen, neboť se mu zamžila optika.

Záběr z kamery robota PakBot z budovy druhého reaktoru fukušimské elektrárny

Záběr z kamery robota PakBot z budovy druhého reaktoru fukušimské elektrárny

FOTO: ČTK/AP

Naměřil ale radiaci jen 4,1 milisievertu za hodinu, což je desetina hodnot naměřených v prvním a třetím reaktoru. V Japonsku je roční norma pro člověka žijícího v průmyslové aglomeraci tři milisieverty. Pro pracovníky pracující při krizových situacích v jaderných elektrárnách pak 250 milisievertů za rok.

Záběr z kamery robota PakBot z budovy z budovy třetího reaktoru fukušimské elektrárny

Záběr z kamery robota PakBot z budovy třetího reaktoru fukušimské elektrárny

FOTO: Reuters

Dávky překračující 100 milisievertů zvyšují riziko rakoviny a dávky překračující sievert  vyvolávají nemoc z ozáření.

Robot PakBot v budově druhého reaktoru fukušimské elektrárny

Robot PakBot v budově druhého reaktoru fukušimské elektrárny

FOTO: ČTK/AP

Naměřené hodnoty umožňují záchranným týmům pracovat v budově druhého reaktoru, u prvního a třetího musejí jejich směny být výrazně zkráceny. [celá zpráva]

Elektrárenská společnost Tepco chce do šesti až devíti měsíců dostat situaci v elektrárně plně pod kontrolu a mít ji odstavenou.

Robot PakBot v budově prvního reaktoru fukušimské elektrárny

Robot PakBot v budově prvního reaktoru fukušimské elektrárny

FOTO: Reuters

Začalo odčerpávání radioaktivní vody

Technici začali v úterý odčerpávat vysoce radioaktivní vodu z šachty druhého reaktoru. Voda dosud bránila odborníkům v opravě chladicího systému reaktoru, uvedla ČTK.

V šachtě reaktoru je asi 25 000 tun radioaktivní vody a technici chtějí nejprve odčerpat asi 10 000 tun. Práce potrvají téměř měsíc, protože denně je možné vypumpovat necelých 500 tun vody. Voda se čerpá do jímek, z nichž se vypustilo do moře deset tisíce litrů nízce radioaktivní vody, aby se uvolnila ta vysoce radioaktivní. [celá zpráva]

Celkem se ale má odčerpat z budov reaktorů a generátoroven 70 000 tun vody. Ta by měla zůstat v areálu elektrárny. Zřejmě se pro vodu od druhého reaktoru použijí i jímky u dalších reaktorů.

Po odčerpání by mělo být sníženo množství  radioaktivní vody dekontaminací. V areálu není dost jímek. Žádná radioaktivní voda by se ale už neměla vypouštět do moře.