Hlavní obsah

Radioaktivitu měří ve Fukušimě roboti, pro lidi je moc vysoká

Tokio

Ve dvou poničených reaktorech japonské jaderné elektrárny Fukušima 1 panují tak tvrdé podmínky, že tam lidé dlouhodobě nemohou pracovat. To komplikuje záchranné práce. V budovách reaktorů jedna a tři stoupá radioaktivita, kterou měří roboti. V reaktoru jedna naměřili hodnoty 49 milisievertů a v reaktoru tři 57 milisievertů.

Foto: Reuters

Na dálku ovládaný drapák nakládá kontaminované trosky do nákladního automobilu bez řidiče.

Článek

Roboti však mohou vykonávat jen některé činnosti. Je tak ohrožen plán elektrárenské společnosti Tepco zastavit únik radioaktivity do tří měsíců. V neděli oznámila, že situaci v elektrárně by měla dostat pod kontrolu za šest až devět měsíců. [celá zpráva]

I to je nyní ohroženo. Navíc není známa situace v druhém reaktoru. Tam budou měřící roboti teprve vysláni.

Podle provozovatele elektrárny, společnosti Tepco, je úroveň radiace v budově třetího reaktoru tak vysoká, že i během čtyř a půl hodiny, co dam dělníci pracují, mohou být překročeny limity záření, kterým mohou být vystaveni.

Průzkum veřejného mínění ukázal, že většina obyvatel Japonska je hrubě nespokojena s tím, jak vláda řeší krizi okolo fukušimské elektrárny. Dvě třetiny respondentů se v telefonickém průzkumu vyjádřili pro demisi premiéra Naota Kana. Ten ale odejít nemíní. Hájil se slovy: „Japonsko nikdy nečelilo takové krizi. Děláme maximum.“

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám