„Tuším, že by se to mohlo zvážit. Můj osobní názor v tuto chvíli je, že to zřejmě není ideální okolnost kvůli reakci v regionu na americkou přítomnost v zemi,“ řekl Ham na dotaz, zda by USA poskytly pozemní síly pro další zásah v Libyi. Podle generála by to narušilo současnou mezinárodní koalici.

Je zjevné, že povstalecké síly bojující proti libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu nejsou schopny dalšího výraznějšího postupu bez výrazné pomoci zvenčí, a není pravděpodobné, že nastane přelom, když velení nad spojeneckou akcí Úsvit Odysey převzalo po Spojených státech NATO, které se v dlouhodobém horizontu potýká s nedostatkem letadel a pilotů . NATO navíc tvrdí, že Kaddáfí začal využívat civilisty jako štíty, a muselo být proto odvoláno množství náletů na jeho pozice.

Agentura AP upozornila, že prezident USA Barack Obama opakovaně odmítl pozemní akci americké armády v Libyi, i když do země na pomoc rebelům vyslal operativní skupiny CIA.

Ham rovněž před senátním výborem přiznal, že Spojené státy poskytují pro akce NATO útočný letoun AC-130, k jehož propůjčení není třeba zvláštního povolení od velitelství amerických sil v Evropě ani vedení Pentagonu včetně ministra obrany, jak bylo nedávno ustanoveno.