Velvyslanec Jošimufi Okamura byl zachraňován na žádost OSN. Z obležené rezidence bylo spolu s ambasadorem osvobozeno podle různých údajů dalších sedm až deset lidí, čtyři osoby jsou nezvěstné. Během akce došlo k přestřelce mezi Francouzi a Gbagbovými muži.

Operace speciálních sil krytá ze vzduchu bitevními vrtulníky se uskutečnila krátce poté, co se vojska zvoleného prezidenta Alassaneho Ouattary neúspěšně pokusila o další útok na Gbagbovo opevněné sídlo.

Byli zatlačeni palbou z těžkých zbraní. Útok byl podniknut poté, co selhala jednání Francouzů s Gbagbou o podmínkách jeho demise. [celá zpráva]

Milice Gbagby

Milice Gbagby

FOTO: Luc Gnago, Reuters

Podle francouzského ministra zahraničí byl neústupný. FrancieOSN uvedly, že se útoku na bunkr neúčastnili. Gbagbo se obává, že jej Ouattarovi muži chtějí zabít, i když ti tvrdí, že jej chtějí dopadnout živého a soudit.

Dům japonského velvyslance byl vystaven palbě. Jošifumi Okamura uvedl, že budovu velvyslanectví po dobu pěti hodin okupovali žoldnéři. Když se s dalšími ukryl v bezpečné místnosti za pancéřovými dveřmi, odpalovali z budovy rakety a stříleli z ní z kulometů i z děla.

Velvyslanec uvedl, že když se žoldnéři stáhli, zjistil, že čtyři lidé – zahradník a tři členové ochranky - chybí. Dům byl podle něj plný krve. Není jasné, ke které straně žoldnéři patřili, zda byly na straně Gbagby nebo Ouattary, podle Tokia ale spíš šlo o milice Gbagby.

 Gbagbo je v tunelu

Znalci místních poměrů soudí, že Gbagbo se ukrývá v podzemním tunelu, který spojuje prezidentské sídlo s přilehlou rezidencí francouzského velvyslance. Tunel kdysi vybudoval první prezident Pobřeží slonoviny Félix Houphouët-Boigny jako útočiště pro případ puče.

Kolem Gbagbova úkrytu pokračovala v noci sporadická palba. Místo je obleženo Ouattarovými vojáky, podle nepotvrzených zpráv se jednotky připravují k novému útoku.