Velitel povstaleckých sil Abdel Fatah Júnis výrokem reagoval na ostřelování pozic povstalců u města Briga jednotkami věrnými Kaddáfímu. Tím, že NATO váhá zasáhnout, dovoluje Kaddáfího lidem postupovat a „každý den“ zabíjet lidi v Misurátě, řekl v den, kdy USA do hlavního města povstalců Benghází vyslaly svého vyjednavače.

NATO nás zklamalo.vrchní velitel rebelů

„Reakce NATO je velmi pomalá. Jeden představitel volá druhému a potom dál k šéfovi NATO, potom to jde zpět od šéfa NATO k polnímu veliteli. To zabere osm hodin. Buď bude NATO dělat svoji práci pořádně, nebo požádáme Radu bezpečnosti, aby jeho práci zastavila,“ prohlásil Júnis s tím, že Misurátě na západě země jinak hrozí „vyhlazení“.

„NATO pro nás bombarduje chvíli tady, chvíli tam a nechá lidi v Misurátě každý den umírat. NATO nás zklamalo. Pokračuje pomalu a dovoluje postup Kaddáfího sil. NATO se stalo naší potíží,“ pokračoval velitel. Současně zkritizoval Turecko za to, že nechalo otočit zpět loď, která pro Benghází a Misurátu vezla zbraně a další materiál.

Velitel libyjských povstaleckých sil Abdel Fatah Júnis

Velitel libyjských povstaleckých sil Abdel Fatah Júnis

FOTO: Esam al-Fetori, Reuters

Většinu náletů muselo NATO odvolat

Severoatlantická aliance převzala od USA velení nad operací Úsvit Odysey minulý týden. NATO tak zajišťuje dodržování bezletové zóny a zbrojního embarga i nálety na vojenské kapacity Kaddáfího. K rozsáhlejším operacím ale nemá dost letadel a stroje USA jsou na základnách v Itálii v pohotovosti, aby mohly v případě potřeby pomoci. Británie mezitím poslala do oblasti další letouny Tornado. [celá zpráva]

V úterý aliance oznámila, že Kaddáfí přišel o třetinu těžkých zbraní. Zároveň ale uvedla, že Kaddáfí v Misurátě změnil taktiku tím, že tanky a těžkou techniku přesunul do obydlených oblastí.

Jen v pondělí tak musely být odvolány tři čtvrtiny plánovaných náletů. I tak jich ale bylo uskutečněno čtrnáct. Cílem se stala radarová a odpalovací zařízení, muniční sklady, obrněná vozidla.

Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé v té souvilosti ve středu přiznal, že se vojenské akce v Libyii zkomplikovaly a mohou zabřednout.

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky