„Je to vážná situace. Al-Káida v islámském Maghrebu se stává opravdovou armádou, nejlépe vyzbrojenou v celém regionu,“ řekl Deby s tím, že zbraně skončily na severu a severozápadě Nigeru, kde má organizace svoji základnu.

Deby tvrdí, že si je informací o tom, že se radikálové v Libyi zmocnili raket, „na sto procent jistý“. Americká armáda se k tomu veřejně nevyjádřila. Velitel sil NATO v Evropě, admirál James Stavridis, při úterním slyšení v americkém Kongresu řekl, že se k tomu vyjádří na uzavřeném jednání.

Analytici se nicméně podle CNN k Debyho tvrzení stavějí rezervovaně, ačkoliv, jak naznačují fotografie tamních rebelů, v Libyi je množství raket včetně SA-7 sovětské výroby z 60. let.

Právě tyto použili v listopadu 2002 islámští radikálové v Keni při útoku na civilní letadlo. Je to jediný zdokumentovaný takový útok ze strany teroristů. Dvojice střel letadlo nad Mombasou minula. Pár minut na to ale Al-Káida úspěšně odpálila bombu v tamním hotelu, přičemž o život přišlo přes deset lidí.