Od tiskové konference 13. března, dva dny po zemětřesenítsunami, se přesto neobjevil na veřejnosti. Média mu přezdívají Pan Neviditelný. Podle televize NHK v neděli guvernér prefektury Fukušima Juhej Sató odmítl pozvání na schůzku s tím, že se k němu nemohl víc než devět dní dostat.

Japonská média kritizují Šimizuův laxní přístup k informování veřejnosti a připomínají, že teprve když přijel do sídla Tepco rozčilený japonský premiér Naoto Kan a zvýšeným hlasem vytkl vedení zamlčování faktů, situace se obrátila k lepšímu.

Šimizuovo chování je o to překvapivější, že kdysi vedl informační oddělení firmy, do níž nastoupil po absolvování elitní tokijské univerzity jako 23letý. Pak povýšil na šéfa zásobovacího oddělení a získal si jméno jako „ořezávač nákladů“. Odtud vedla cesta do křesla viceprezidenta a v roce 2008 úplně na špici poté, co jeho předchůdce musel odstoupit: vyšlo totiž najevo, že při zemětřesení poblíž jaderné elektrárny Kašiwazaki unikla v roce 2007 slabá dávka záření, což firma zcela zatajila.