„My přebíráme odpovědnost za bezletovou zónu, zatímco (stávající) koalice bude pokračovat ve svých aktivitách,“ řekl CNN generální tajemník paktu Anders Fogh Rasmussen s tím, že operaci má velet americký admirál James Stavridis. „To znamená, že v současnosti budeme mít dvě operace. Operace, při nichž se útočí na Kaddáfího pozemní síly, by nadále prováděla stávající koalice vytvořená okolo Francie, Velké Británie a USA.

Předání řízení dohledu nad bezletovými zónami do rukou NATO potvrdila i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. „Domluvili jsme se na předání velení na dodržování bezletových zón NATO,“ uvedla ministryně s tím, že se role NATO postupně rozširší: „Na konci týdne bychom mohli být schopni (předat) nejen řízení bezletových zón, což se jsme udělali ve čtvrtek večer, ale také velení operace na ochranu civilistů.“ Není ale jasné, zda i to se podaří prosadit.

Rasmussen k tomu uvedl: „Zvažujeme, zda by NATO mělo převzít širší odpovědnost (při ochraně civilistů), ale toto rozhodnutí ještě nebylo učiněno. Podle něj je prosazení bezletových zón příspěvkem k širšímu mezinárodnímu úsilí ochránit libyjské obyvatelstvo.