Hlavní obsah

Akce v Libyi se dostává do slepé uličky

Novinky, Alex Švamberk

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Už druhou noc byla situace nad Libyí klidnější, nálety v noci na pátek zeslábly, protože většina prostředků protivzdušné obrany je zničena. Muammar Kaddáfí se však nevzdává a nadále bojuje s rebely především v Misurátě, odkud přicházejí sporné zprávy, kdo ji ovládá. Aby se neopakovala situace z Iráku 90. let a Bosny a akce neskončila ve slepé uličce, navrhuje komentátor listu Daily Telegraph vyzbrojit opozici.

Článek

První týden operace ukázal, že Libye neměla žádnou šanci vzdorovat moderní technice USA, Británie a Francie. Ani se jí nepostavila. Střílela jen protiletadlová děla, která si ale nepřipsala žádný sestřel. Jediné koaliční letadlo F-15 spadlo kvůli poruše. [celá zpráva]

Vzdušný prostor je plně pod kontrolou, pobřeží je střeženo, aby tam nemohla připlout žádná loď se zbraněmi.

Jak ale v noci na pátek řekla americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, Kaddáfího síly byly zahnány, stále však představují hrozbu pro libyjské obyvatele.

I když se letadla koalice zaměřila na těžkou vojenskou techniku a kasárny, Kaddáfího režim je zatím schopen pokračovat v útocích na rebely, což se ukazuje zejména v klíčovém městě Misuráta dělícím napůl oblast obývanou Kaddáfího příznivci. [celá zpráva]

Tlak na plukovníka proto roste. Kaddáfímu už zablokovali řadu kont a Evropská unie na summitu v noci na pátek pohrozila, že mu zmrazí příjmy z ropy a zemního plynu. Plukovník však už dříve uvedl, že proradné Evropě nebude dál ropu dodávat a prodá ji Číně a Indii. Obě tyto země mají nedostatek fosilních paliv a jsou po nich tak hladové, že Indie neváhá ani spolupracovat s Íránem.

Rozdělená Libye

Vzhledem k tomu, že části Libye ovládají různé kmeny a klany, hrozí, že by mohla skončit rozdělena. Kaddáfí už sice nemá sílu ani prostředky dobýt baštu vzbouřenců Benghází, ti ale zatím nemají síly ovládnout Tripolis. [celá zpráva]

V této situaci podle komentátora listu Daily Telegraph Malcolma Rifkinda nezbývá nic jiného než vyzbrojit rebely. Předně by se jim mělo přestat říkat rebelové, ale uznat Libyjskou národní radu jako zástupce opozice a země, jak to udělala už Francie. [celá zpráva]

Radě by se pak mělo pomoci se zformováním vlády a poskytnout jí nejen humanitární prostředky, ale i výzbroj, kterou už zřejmě z Egypta dostává. [celá zpráva]

To by sice umožnilo rebelům postoupit, ale bylo by to porušením v OSN vyhlášeného embarga na dodávky zbraní. Americké velení už rozhodně popřelo, že by poskytovalo rebelům vzdušné krytí. [celá zpráva]

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který zásah prosazoval, v noci na pátek řekl agentuře Reuters: "Budoucnost Libye, politická rozhodnutí Libye včetně toho, co udělá s Kaddáfím a jeho zabijáky, je problémem Libyjců, ne náš.“

Vměšovat se nikdo nechce. Reportér BBC v Benghází navíc varoval, že vzbouřenci nepředstavují ani ucelený blok. Někteří chtějí táhnout na Tripolis, další stačí zajistit východ dobytím Adžedábíje a doufají, že v zemi propukne celonárodní povstání.

Situaci může napomoci aktivnější role arabských a muslimských zemí. Spojené arabské emiráty se staly po Kataru druhou arabskou zemí, která posiluje mezinárodní koalici bojující s mandátem OSN proti Kaddáfího jednotkám. Má vyslat asi tucet letadel.

Jak plyne z komentáře Daily Telegrafu, napomoci by mohlo nejen uznání opozice, ale také jednotný postoj vůči Kaddáfímu. Skutečnost, že operacím má za dva dny začít velet NATO a skončí tahanice o to, kdo bude dál v jejím čele, by mohla zabránit tomu, aby akce po týdnu skončila ve slepé uličce.

Kaddáfí nemá mnoho jiných možností než bojovat. Má být předán do rukou trestního tribunálu v Haagu, takže nepřipadá v úvahu ani elegantní, byť nákladné řešení s jeho odchodem do exilu.

Klíčový je nejen postoj arabských zemí, ale i Africké unie, v níž má Kaddáfí větší podporu, protože mnoho afrických režimů podporoval.

Reklama

Výběr článků

Načítám