Libyjská státní televize informovala, že bylo sestřeleno jedno francouzské letadlo. Francouzská armáda tuto informaci ale popřela.

Podle USA byla libyjská protiletadlová obrana výrazně poškozena.

Vypálení střely Tomahawk z torpédoborce USS Barry

Vypálení střely Tomahawk z torpédoborce USS Barry

FOTO: ČTK/AP

Americké útoky popsal viceadmirál ze Spojených států William E. Gortney: "Americké i britské válečné lodě a ponorky vystřelily asi 110 nebo 112 střel s plochou dráhou letu. Namířeny byly na stanoviště protiletecké obrany a na klíčové telekomunikační body. Většina je jich v západní části na pobřeží. Snažíme se vyřadit ty systémy, které by nám bránily v prosazení bezletové zóny.“

Doplnil, že cílů bylo dvacet, většina jich ležela u Tripolisu, který je opěrným bodem Muammara Kaddáfího.

Čtěte také:
Američané převzali velení nad jednotkami operujícími nad Libyí, útočí i Británie
Konflikt nad Libyí: stíhačky páté generace proti strojům z 80. let
Francouzská letadla hlídkují nad Benghází
Kaddáfí chce proměnit Středomoří v bitevní pole

K akci viceadmirál uvedl: "Je to první fáze vojenské operace, která bude mít více fází. Je to mezinárodní vojenská operace."

Gortney neupřesnil, jak dlouho bude operace trvat. U první fáze jde o hodiny nebo dny, záleží na vyhodnocení úspěšnosti zásahu, který se mimo jiné provede bezpilotními letouny.

Video

Španělské letouny se připravují k útoku na Libyi. zdroj: Reuters

Britské ministerstvo obrany uvedlo, že z ponorek byly vypáleny také střely Tomahawk. Premiér David Cameron uvedl zahájení vojenské akce proti Libyi:  "Je to nezbytné, oprávněné a správné,“ řekl.

Libyjská televize útoky potvrdila. Uvedla, že je provedli nepřátelští křižáci, kteří bombardovali civilní oblasti v Tripolisu i zásoby paliva zásobující Misurátu na západě země.

Zdroje BBC uvádějí, že v Tripolisu byly terčem čtvrti, kde jsou vojenské základny nebo kasárna.

Video

Francouzské stíhačky vzlétají k útoku na Libyi zdroj: Reuters

Do akcí se má zapojit i Španělsko se čtyřmi Hornety, jedním tankovacím letadlem, jednou lodí a asi i jednou ponorkou. Hornety vzlétnou už v noci.

Akce byla déle plánována

"Není to rozhodnutí ze včerejška,“ řekl americký prezident Barrack Obama, i když přiznal, že právě poslední akce Kaddáfího vedly ke spuštění akce: „Včera se plukovník Kaddáfí zavázal zastavit násilí, ale vzdor závazkům to bylo porušeno. Nebezpečí pro civilní obyvatelstvo narůstalo.“

Vypálení střely Tomahawk z torpédoborce USS Barry

Vypálení střely Tomahawk z torpédoborce USS Barry

FOTO: ČTK/AP

Obama, který se tvrdě stavěl proti válce v Iráku, uvedl: "Jsem si vědom rizik jakékoli operace, ale nemůžeme stát nečinně, když někdo bez slitování vraždí vlastní obyvatele, jak k tomu došlo k Misurátě a na předměstí Benghází.“

Obama současně zdůraznil, že USA nejednají samy: "Jsme součástí široké koalice, jednáme v zájmu USA i celého světa.“ Doplnil, že zásah byl na žádost a že nebude následovat pozemní operace.

Libye odsoudila nálety jako agresi. Generální tajemník Všeobecného lidového kongresu Muhammad Zvaj kritizoval, že nálety přišly v době, kdy byly útoky proti rebelům zastaveny. Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí ji pak v rozhlasovém vystoupení odsoudil jako projev křižáckého kolonialismu a pohrozil, že promění Středomoří v bitevní pole. [celá zpráva]

Libye podle arabských stanic žádá mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN.