Poté, co ho vytáhli na palubu záchranného člunu, popsal svůj příběh. Tsunami udeřila, když se se svou ženou vracel do domku ve městě Minami Soma po pátečním zemětřesení.

Uvedl, že už propadal zoufalství: „Minulo mne několik helikoptér a lodí, ale žádná mne nespatřila. Myslel jsem si, že nastal poslední den mého života.“

Šťastná záchrana ale má i svou odvrácenou stránku. Tsunami odnesla i jeho ženu. Tu ale už niko neviděl.

Takřka zázračně zachráněných je více. Tři starší lidé byli nalezeni živí v rozdrceném autě, s nímž mrštila přívalová vlna. Další žena se udržela ve větvích stromu, a pak jí šanci na život nabídla podlahová rohož plovoucí kolem ní. Rychlé proudy s ní smýkaly kolem mnoha domů. Její dceru odnesla voda a zůstává mezi pohřešovanými.

Video

Expirované video

Japonsko - škody po tsunami. Zdroj: Reuters/Stream.cz

 

Obětí rapidně přibývá

Počet obětí pátečního zemětřesení v Japonsku a následné tsunami v pondělí dále vzrostl. V provincii Mijagi bylo v pondělí nalezeno 2000 těl, uvedla japonská agentura Kjódó. Pokud bude zpráva potvrzena, počet obětí se více než zdvojnásobí. Oficiální údaje naposledy uváděly 1720 mrtvých a 1962 zraněných, píše CNN.

Asi tisíc obětí bylo nalezeno na poloostrově Odžika, který leží v prefektuře Mijagi, dalších tisíc bylo nalezeno ve městě Minami Sanriku, kde je mnoho nezvěstných.

 

"Nezvěstná je mimo jiné polovina obyvatel sedmnáctitisícového města Minami Sanriku v provincii Mijagi,“ uvedl tamní velitel policie Naoto Takeuči, který dodal, že "není pochyb, že počet obětí půjde do desítek tisíc“.

Agentura Džidži uvedla s odvoláním na policii, že jen ve městě Onagawa bylo nalezeno už 1000 těl obětí.