Washington se chce vyhnout přímé intervenci v případě, že se boj povstalců s režimem Muammara Kaddáfího povleče.

Fisk připomněl, že žádost Washingtonu je logickou součástí letité spolupráce se Saúdy, kteří v minulosti mimo jiné Američanům pomáhali vyzbrojovat afghánské povstalce proti Sovětům v Afghánistánu.

Washington Rijádu oznámil, že rebelové v Benghází potřebují hlavně protitankové střely a granáty. Američané poskytnou zbraně, za které ale Saúdové zaplatí. Ti podle Fiska ještě na žádost, jež měla zůstat utajená, Spojených států neodpověděli, ačkoliv král Abdalláh Kaddáfího osobně nesnáší. Kaddáfí se ho měl před více než rokem pokusit zabít. Podle reportéra by nicméně první dodávky na některou základnu v Libyi nebo přímo na letiště v Benghází mohly dorazit do 48 hodin.

Benghází je klíčové, protože zde opozice ustavila prozatímní vládu a zřídila soudní dvůr.

V případě, že povstalci proti Kaddáfího jednotkám přejdou do protiútoku, budou americká vláda a NATO pod menším tlakem na vyhlášení bezletové zóny nad Libyí, napsal Fisk. Představitelé americké armády upozornili, že by takové opatření znamenalo americké vzdušné údery.

Video

BEZ KOMENTÁŘE : Nepokoje v Libyi pokračují. Zdroj: Reuters/Stream.cz

Král zakázal demonstrace

Saúdská Arábie se sama snaží předejít podobnému osudu, jaký v uplynulých týdnech postihl dlouholeté režimy v Tunisku, Egyptu a Libyi. Poté, co král slíbil uvolnění 37 miliard dolarů na různé podpory občanům, zakázal Rijád v zemi demonstrace.

Poslední vývoj situace v Libyi
Kaddáfího vláda umožní OSN prozkoumat humanitární situaci v zemi. OSN dále požaduje ukončení útoků na civilisty a zrušení omezení pro média.
Povstalci hlásí, že odrazili útoky na Zavíju a Misúrátu.
Agentura AFP informovala o leteckých útocích na povstalci ovládané město Rás Lanúf na východě země. Město padlo. Stejně tak byli podle BBC rebelové vytlačeni z Džavádu.
OSN vyzvala ke sbírce 160 miliónů dolarů na řešení humanitární krize v Libyi.