Hranici do Tuniska přešlo 95 000 lidí a do Egypta jich prchlo 83 000.
Kritickou situaci na tuniské straně hranice s Libyí se po třech dnech podařilo vyřešit a napětí mezi uprchlíky polevilo.

Lidé jsou odváženi autobusy do tuniské Džerby, z jejíhož letiště je připraveno 40 evakuačních letů.

Evropská komisařka pro mezinárodní spolupráci, humanitární pomoc a řešení krizí Kristalina Georgijevová ve čtvrtek podle ČTK oznámila, že Evropská unie vyčlení 30 miliónů eur na pomoc uprchlíkům. Sedm zemí EU se zavázalo pomoci s evakuací 20 000 osob.

Před terminálem letiště čekají na odbavení dlouhé fronty. Francie je připravena poskytnout denně šest letadel a přepravit z Tuniska 5000 Egypťanů, kteří mezi uprchlíky převažují. Francouzská letadla budou k dispozici aspoň čtyři dny.

Do Egypta budou pravidelně s uprchlíky létat také britská letadla. Egypt chystá repatriaci svých občanů z Tuniska, Libye i Malty. Do evakuace se zapojí také ŠpanělskoNěmecko, první běžence z Benghází ve čtvrtek odvezla také Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Ve čtvrtek se uskuteční 30 letů, bude odvezeno 4800 lidí.

Afričané a Asiaté bez prostředků

Velký problém představují pracovníci z Bangladéše, Vietnamu, Thajska a Koreje, uprchlíci z Mali, Ghany a Súdánu. Ti nemají skoro žádné prostředky a mnohdy ani cestovní pasy. Bangladéš ale vyslal pro své občany loď. V zemi je jich asi 5000.

Na rozdíl od Egypťanů obyvatelé asijských zemí nespěchali. Původně si mysleli, že v Libyi zůstanou, ale nakonec se rozhodli také odejít. "Bylo to těžké, neměli jsme potraviny ani vodu," popsal svou cestu do Tuniska jeden Bangladéšan.