„Bezpečnostní situace v Libyi je nepřehledná a zejména v hlavním městě Tripolisu se stále zhoršuje. Na základě dostupných informací o událostech v zemi a o odhodlání libyjského vůdce nadále používat sílu vůči hnutí odporu proti jeho vládě předpokládáme možnost kritického vývoje,“ vysvětlili zástupci ministerstva své rozhodnutí o uzavření ambasády na internetových stránkách.

Na doporučení MZV by měli všichni čeští občané v zájmu vlastní bezpečnosti odcestovat. „Ze stejných důvodů bylo rozhodnuto dočasně uzavřít velvyslanectví ČR a jeho pracovníky evakuovat,“ uvádí ministerstvo v prohlášení.

„Pokud jsou v Libyi občané, kteří dosud nekontaktovali velvyslanectví nebo MZV, mohou se obrátit na MZV nebo na velvyslanectví ČR v Tunisu nebo v Káhiře. Poslední odcestují spolu s pracovníky velvyslanectví v neděli 27. února,“ dodali zástupci ministerstva.

Situace v Tripolisu se vyhrocuje stále více. V ulicích města je jen hrstka policistů, kteří navíc nemají žádné zbraně, protože Kaddáfí jim nevěří a spoléhá jen na své vlastní jednotky. Stejně je na tom i armáda. [celá zpráva]

Zatímco v prázdných ulicích metropole hlídkovali Kaddáfího ozbrojenci, ve městě Misuráta jejich výsadek dopravený vrtulníky střílel na účastníky pohřbu obětí z předchozího dne. Další útok podnikli v oblasti mezi městy Sabratha a Surmán, kde jsou hlášeny desítky vážně zraněných.

Obama zavedl sankce 

Počet Kaddáfího věrných se podle agentury DPA den po dni snižuje. Jeho jednotky  kontrolují už jen pár větších měst. V Benghází, kde protivládní nepokoje vypukly, vznikla podle listu Kuryna vzdorovláda, která se chce ujmout moci na přechodnou dobu. Exministr spravedlnosti zdůraznil nutnost zachování celistvosti země. Z odpovědnosti za zločiny v zemi obvinil samotného Kaddáfího, členům jeho kmene je prý ale odpuštěno.

V pátek oznámil uvalení jednostranných amerických sankcí na Libyi kvůli násilným represím americký prezident Barack Obama. Sankce jsou namířeny proti Kaddáfího vládě a členům jeho rodinného klanu, chránit mají naopak jmění a prostředky, jež patří libyjskému lidu.

Rada bezpečnosti OSN začala jednat o rezoluci o sankcích proti Kaddáfího režimu. Podle dokumentu, který navrhly Francie s Británií, by útoky proti libyjským civilistům mohly být označeny za zločiny proti lidskosti, jež může stíhat Mezinárodní trestní soud (ICC).