V brzkých ranních hodinách vojenská policie obklíčila několik stovek demonstrantů, střílela do vzduchu a pustila se do účastníků obušky a elektrošokovými paralyzéry, aby je rozehnala. Účastníci shromáždění znovu oslavovali "revoluci", která svrhla prezidenta Husního Mubaraka, a požadovali vytvoření technokratické vlády.

Demonstranti chtějí, aby armáda zavedla rozsáhlejší reformy včetně naprosté reorganizace vlády.

Demonstranti na káhirském náměstí Tahrír při Mubarakově projevu

Demonstranti na káhirském náměstí Tahrír při Mubarakově projevu

FOTO: ČTK/AP

Noční události byly "výsledkem neúmyslných střetů mezi vojenskou policií a dětmi revoluce", uvedlo velení ozbrojených sil, které stojí v čele země od Mubarakova pádu 11. února. Nejvyšší rada "nenařídila a nenařídí útok proti mládeži a budou přijata opatření, aby se to neopakovalo".

Osoby zadržené v noci budou propuštěny, uvedla rada, aniž upřesnila jejich počty. Sdělila nicméně, že mezi demonstranty byli provokatéři, kteří na vojáky házeli láhve a kamení.

Opoziční aktivisté vyzvali na sobotu k novým demonstracím právě na protest proti noční události.

Protivládní protest na náměstí Tahrír v egyptské Káhiře

Protivládní protest na náměstí Tahrír v egyptské Káhiře

FOTO: Dylan Martinez, Reuters

"Vojenská policie rozehnala poklidnou manifestaci na náměstí Tahrír s paralyzéry, obušky a biči. Ozbrojení maskovaní muži s automatickými puškami chtěli střelbou násilně umlčet protest. Mnozí byli zbiti, napadeni a zatčeni," uvedli demonstranti v komuniké na síti Facebook. "To nemůžeme připustit. Musíme reagovat tváří v tvář násilí proti mírumilovným manifestantům."

Nejvyšší rada také vyzvala obyvatele, aby se vrátili do práce a pomohli oživit ekonomiku, která je několikatýdenními nepokoji výrazně poznamenána.

Výbor ustavený pro vypracování změn v ústavě navrhl zkrátit prezidentský mandát na čtyři roky a možnost pouze dvojího zvolení. Podle současného zákona je prezidentský mandát šestiletý a počet možností být zvolen je neomezený. Mubarak byl svržen v době svého pátého šestiletého mandátu.

K návrhům změn v ústavě by se mělo vyjádřit obyvatelstvo v referendu ještě před konáním parlamentních a prezidentských voleb. Konání svobodných a poctivých voleb slíbila armáda do půl roku.