V noci byl v zemi klid, i když lidé byli z prohlášení zklamaní. Připravují nové protestní akce.

"Udělám vše pro to, abych hájil ústavu a lid, dokud se nezmění vláda v zemi," řekl Mubarak. Řekl také, že bude naslouchat hlasů mladých, kteří se demonstrací účastní především. Celým jeho projevem se prolínal apel na jednotu a hrdost Egypťanů, aby se vrátili k práci, protože ekonomika trpí. Mubarak neopomněl zdůraznit léta své vojenské služby a okamžik, kdy "znovu vztyčil egyptskou vlajku na Sinaji" (poloostrově okupovaném Izraelem od roku 1967 do roku 1982).

Omluvil se rodinám obětí nepokojů a slíbil potrestání viníků, zároveň však oznámil, že  výjimečný stav bude odvolán, až nastane správný čas.

Egyptští demonstranti ukazují, co si myslí o projevu prezidenta Mubaraka.

Egyptští demonstranti ukazují, co si myslí o projevu prezidenta Mubaraka.

FOTO: Reuters

"Mírový proces předávání moci právě začíná," prohlásil Mubarak. Na hladký průběh má dohlédnout armáda. Egyptský viceprezident Umar Sulajmán, kterému Mubarak předal část pravomocí, pak vyzval protivládní demonstranty, aby ustali v protivládních protestech a "šli domů".

V ulicích Káhiry se sešly statisíce lidí, nejvíce tradičně na náměstí Tahrír (Osvobození). Demonstrující poslouchali Mubarakův projev, který je však však rozzuřil a nocí se podle agentury DPA rozléhalo skandování "Vypadni! Zmiz! Pryč s Mubarakem!"

Část demonstrantů se údajně vydala na pochod k prezidentskému paláci.

Spekulace se nenaplnily

Odstoupení Mubaraka naznačovali během odpoledne a večera armádní představitelé a také generální tajemník Mubarakovy vládní Národně demokratické strany.

Protivládní protest na náměstí Tahrír v egyptské Káhiře

FOTO: Dylan Martinez, Reuters

Velitel káhirského vojenského okruhu odpoledne oznámil shromážděnému davu protestujících v metropoli na náměstí Tahrír (Osvobození), že armáda se rozhodla přistoupit k "záchraně země" a že Mubarak splní požadavky lidu, který požaduje jeho odchod z funkce. Z náměstí se rázem začal ozývat jásot a nadšené skandování.

Úterní protest v Káhiře

Protesty v Káhiře

FOTO: Dylan Martinez, Reuters

Ústupky režimu demonstrantům nestačily

Režim sice slíbil pod tlakem protestujících statisíců lidí řadu reforem, přesto hlavní požadavek demonstrantů zůstává stejný - Mubarak musí okamžitě odstoupit. Davy v ulicích neuchlácholil ani předcházející Mubarakův slib, že už nebude kandidovat v plánovaných podzimních volbách a moc nepřevezme ani jeho syn.

Mubarak předal část pravomocí Umaru Sulejmánovi, kterého nedávno jmenoval do funkce viceprezidenta. Tento bývalý šéf tajné služby už nyní vedl jednání s představiteli opozice. Je považován za schopného pragmatika, veřejnost ho však označuje nejen za Mubarakův stín, ale i za přisluhovače Západu a Izraele.

Obama: pomůžeme Egyptu k demokracii

Zhruba dvě hodiny před Mubarakovým projevem vystoupil americký prezident Barack Obama a oznámil, že USA udělají vše, aby Egyptu pomohly se změnou k demokracii.

"Jsme svědky historie. Děje se to, protože lidé chtějí změnu," řekl Obama, který zdůraznil roli mladých lidí v egyptských protestech.