Třináctiletý Jordan Rice se utopil i se svou třiačtyřicetiletou matkou Donnou při pokusu o jejich záchranu. Jordan podle deníku The Australian požádal totiž záchranáře, aby napřed zachránili jeho desetiletého bratra Blaka, kterého odnesla voda s rodinným mercedesem na hlavní ulici.

Čtěte také: V zaplaveném Brisbane se objevil žralok a začalo rabování

Záchranáři dostali Blaka do bezpečí, ale opětovný pokus zachránit Jordana a jeho matku selhal.  „Donna a Jordan se společně drželi provazu, když se přerval, a proud je odnesl,“ uvedl otec rodiny, který byl svědkem tragédie.

Jeden ze záchranářů Warren McErlan vzal Blaka  z rukou jiného záchranáře. Sám byl otřesen, protože ho prosil, aby zachránili jeho matku. To se ale nepodařilo „Napětí na provazu bylo příliš silné,“ řekl.

Bahnitá voda se valí Toowoombou.

Bahnitá voda se valí Toowoombou.

FOTO: Nicole Alayne Hammermeister , Reuters

„Oba vylezli před stoupající vodou na strom. Když se Jordan už nemohl udržet, Donna se pustila, aby ho zachránila. Poslední, co se v životě snažila udělat, bylo zachránit svého syna,“ řekl otřesený manžel.

Nebyla to jediná tragédie toho dne. [celá zpráva]

Třináctiletý Jordan Rice

Třináctiletý Jordan Rice

FOTO: fotobanka Profimedia


Ženám na střeše auta podrazil nohy další vůz

Autoklempíř Colin McNamara neuspěl při záchraně dvou žen, které stály na střeše svého auta.

Video

Povodeň se valila ulicemi i s auty

Spolu s dalšími se pokusil zachránit dvě ženy, které uvízly na střeše vozu Subaru Outback v ulici Dent. Vůz unášený proudem se zachytil o sloup elektrického vedení před kanceláří půjčovny aut Hertz.

„Vstoupili jsme do vody, abychom k nim našli bezpečnou cestu,“ řekl McNamara. Z jedné strany ulice se k ženám nemohli dostat kvůli silnému proudu, tak to zkusili z druhé strany přes částečně zaplavené budovy půjčovny Hertz.

Záplavy v Toowoombě

Záplavy v Toowoombě

FOTO: Nicole Alayne Hammermeister , Reuters

To už se ženy, jedna asi dvacetiletá a druhá asi čtyřicetiletá, dostaly ze subaru na jeho střechu. Lidé utvořili řetěz a podařilo se jim podat ženám provaz. Úspěch však měl jen krátké trvání.

"Když jsme se pokoušeli sehnat další provaz, který bychom přivázali k jejich zápěstí, plavala kolem malá Honda Jazz a narazila do auta, na němž stály. Subaru se uvolnilo a stáhlo ženy do vody,“ uvedl otřesený McNamara

"Viděli jsme, jak dvě ženy se držely provazu, který jsme jim dali. Už ho nevydržely dál držet, pustily se a skončily v proudu. Byly jako zkamenělé. Úplně zkamenělé. Byly mokré, a prosily o pomoc, moc toho neříkaly, ale mohli jste to vidět v jejich očích," dodal pro list Sydney Morning Herald.

„Za námi stál záchranář, ten skočil do vody a proud ho hned odnesl,“ dodal k závěru neúspěšné akce klempíř.

Toowoomba má největší počet obětí letošních podvodní - celkem dvanáct.  [celá zpráva]