„Je to katastrofa nepředvídatelných rozměrů a obnovit Queensland bude vyžadovat nepředvídatelné trvalé úsilí,“ řekla premiérka australského státu Queenslandu Anny Blighová k volbě generála.

„Mick Slater je výjimečný obyvatel Queenslandu a jsem potěšena, že souhlasil s tím, že povede Účelové uskupení pro zotavení z povodně," dodala premiérka a varovala: "Stojí před námi velmi závažný úkol zotavit se z katastrofy jako je tato. Znovuvybudování Queenslandu bude maratón a ne sprint."

Polozaplavený hotel Fitzroy přezvaný na bahenní hospodu nabízí studené pivo a skvělý výhled na řeku.

Polozaplavený hotel Fitzroy přezvaný na bahenní hospodu nabízí studené pivo a skvělý výhled na řeku.

FOTO: Daniel Munoz, Reuters

Záplavy zasáhly oblast větší než Německo a Francie, postihly více než 200 000 lidí a zatím si vyžádaly devět lidských životů. Premiérka odhaduje výši škod na pět miliard dolarů, ale podle expertů může být částka ještě vyšší. Navíc může mít vliv na bankovní sazby a dopad na letošní celkový výkon australské ekonomiky.

Kamión přiváží zásoby do zaplaveného Rockhamptonu.

Kamión přiváží zásoby do zaplaveného Rockhamptonu.

FOTO: Daniel Munoz, Reuters

Zničena je většina polí a ve většině dolů ustala těžba. Jen škody na exportu uhlí se odhadují na miliardu amerických dolarů, podle premiérky činí ztráta na exportu denně sto miliónů dolarů a dalších 680 miliónů si vyžádají opravy dolů. Zcela zničena je dopravní infrastruktura.

Nejhorší je situace ve městě Rockhampton, které je odříznuté a kde řeka Fitzroy stále stoupá, už dosáhla výšky hladiny 9,2 metru. Čeká se, že bude kulminovat na 9,4 metrech.

Přes sto lidí strávilo noc v evakuačním centru. I po kulminaci, která se čeká během následujících dvou dnů, ale bude město zaplavené. Starosta Brad Carter odhaduje, že po dalších deset dnů bude hladina nad značkou 8,5 metru.

Australané popíjejí v hospodě v zaplaveném Rockhamptonu

Australané popíjejí v hospodě v zaplaveném Rockhamptonu

FOTO: Daniel Munoz, Reuters

Obyvatelé však neztrácejí smysl pro humor. Odpočívají a sluní se na lodích před svými částečně zaplavenými domy, chodí do částečně zaplavených hospod jako obvykle, jen jejich majitelé jim nabízejí nejen pivo, ale také výjimečně dobrý výhled na řeku.