Jižní Korea chce nejpozději v úterý večer uspořádat vojenské cvičení s ostrou dělostřeleckou palbou u ostrova Jonpjong, který leží u západního břehu Korejského poloostrova poblíž hranice mezi oběma Korejemi. Cvičení se mělo uskutečnit již dříve, ale kvůli špatnému počasí jej Jižní Korea odložila.

V listopadu na ostrov, na kterém žilo asi 1600 obyvatel a kde bylo rozmístěno 1000 jihokorejských vojáků, zaútočil dělostřeleckou palbou Pchjongjang. Jihokorejské jednotky palbu opětovaly. Není jasné, zda způsobily materiální škody nebo někoho zabily. Na jihokorejské straně si incident vyžádal čtyři mrtvé a asi 20 zraněných.

O vyostřené situaci na Korejském poloostrově bude v neděli na naléhavém zasedání jednat Rada bezpečnosti OSN. V sobotu vyzvala Čína obě Koreje k jednání a Rusko vyjádřilo obavy z dalšího vyhrocení napětí v oblasti. Spojené státy plánované cvičení Jižní Koreje podpořily.

Bill Richardson, guvernér amerického státu Nové Mexiko, který je v současnosti v Pchjongjangu, řekl, že se mu podařilo dosáhnout pokroku v diskuzích se zástupci Severní Koreje. Televizi CNN sdělil, že se mu ale nedostalo ujištění, že Severní Korea znovu na svého jižního souseda nezaútočí. Právě tím komunistický režim pohrozil v případě, že Soul uskuteční vojenské cvičení.