Ředitel WMO Michel Jarraud sice novinářům řekl, že kvůli studenému počasí, které sužuje Evropu, bude rok pro Evropany zřejmě nejstudenější od roku 1996. To ale neodpovídá celosvětovému trendu, který ukazuje na celkové oteplování klimatu.

O titul nejteplejšího roku bude 2011 bojovat s lety 1998 a 2005. Extrémní výkyvy počasí vyvolaly letos několik přírodních katastrof, z nichž mezi nejhorší patřila letní horka, která v Rusku vyvolala rozsáhlé požáry, a ničivé záplavy v Pákistánu.

Demonstrující aktivisté v mexickém Cancúnu

Demonstrující aktivisté v mexickém Cancúnu. Písmena KP značí v tomto případě Kjótský protokol.

FOTO: Henry Romero , Reuters

Na konferenci v Cancúnu budou zástupci 194 států až do 10. prosince jednat o snížení emisí skleníkových plynů, o zastavení odlesňování planety a o pomoci nejchudším státům s rozvojem šetrných technologií. Na rozdíl od klimatického summitu v Kodani, kterého se zúčastnilo na 120 šéfů států a vlád, většinu vyspělých zemí zastupují jen ministři životního prostředí. Podle odborníků proto zřejmě nebudou uzavřeny žádné zásadnější dohody.

Určitý optimismus vzbudila ochota USA a Číny vyřešit otázku měření a ověřování objemu emisí oxidu uhličitého, na které se státy dosud nemohly shodnout. Další problémy, které stojí v cestě nové globální dohodě o omezování produkce skleníkových plynů, se ale s největší pravděpodobností v dohledné době vyřešit nepodaří.