"S ohledem na předběžné vyšetřování naše stálá mise v New Yorku oznámila zabavení a inspekci zbraňové zásilky z Íránu v souladu s našimi závazky podávat zprávy podle příslušné rezoluce (OSN)," prohlásil Ajumogobia. Nigérie minulý týden o nálezu jednala s Íránem, který tvrdil, že jde o nedorozumění.

Nigérii kvůli incidentu navštívil minulý týden ve čtvrtek íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí. V úterý v Teheránu řekl, že země embargo na vývoz zbraní neporušila: "Zabavený náklad patřil soukromé společnosti a byl určen pro legitimní prodej do jedné západoafrické země." Podle něj šlo o "nedorozumění". Podle BBC dodal, že íránský představitel této společnosti v Nigérii „nabídl vysvětlení a já věřím, že nedorozumění bylo vyjasněno.“

Výslechu zabránila diplomatická imunita

Vyšetřování případu se zaměřilo na dva Íránce, kteří jsou údajně vysokými členy Revolučních gard. Nigerijské tajné služby jednoho z nich vyslechly, u druhého to vzhledem k jeho diplomatické imunitě nebylo možné.

Francouzská speditérská firma CMA CGM, která kontejner přepravovala, uvedla, že byl ukryt mezi jinými označenými jako stavení materiál. Podle ní měl být poslán do Gambie.

Nigerijští zpravodajci se domnívali, že zbraně do země nechali dovézt místní politici s cílem destabilizovat situaci po případném neúspěchu v nadcházejících volbách, uvedla AP.

Sankce OSN Íránu zakazují přímý i nepřímý vývoz jakýchkoli zbraní, připomíná ČTK.