„Katarské aerolinie s lítostí oznamují, že kapitán letu 645 z Manily do Dauhá zesnul během letu,“ uvedla ve svém prohlášení letecká společnost Qatar Airwaves. Dodala, že let byl odkloněn do Malajsie. V Kuala Lumpuru nastoupila nová posádka a stroj po dvouhodinové pauze odstartoval do Dauhá.

Tragická událost ukazuje, jak důležité je, že moderní letadla mají dva piloty, i když se z úsporných důvodů stále zmenšuje počet členů posádky.

Ryan Air uvažoval jen o jednom pilotovi

Majitel irské nízkonákladové společnosti Ryan Air Michal O´Leary přitom už dříve naznačil, že vzhledem k prudkému rozvoji technologie by bylo v příštích letech možné redukovat počet pilotů na jednoho.

Na konci září proto své vyjádření pro deník Irish Times korigoval: „Autopilot už nyní má na starosti většinu letu. Chcete, aby druhý pilot byl vypuštěn? Jistě ne. Ale možná by mohl obsluhovat v době, kdy je autopilot zapnutý. Podle něj to nebude ale dříve než za deset let.

O´Leary je vůbec znám velmi radikálními nápady a prohlášeními, která se později musejí mírnit. Jedním bylo, že chce zpoplatnit záchody na palubě a snížit jejich počet.

"Bylo to nedorozumění. Nechceme peníze za použití toalet. Ale chceme odstranit dvě ze tří toalet na letech, které trvají hodinu a místo nich umístit do letadla dalších šest sedaček. Zatím se to nepodařilo, protože úřady mají obavy, že by to v případě nouzového přistání zpomalilo opuštění letadla," řekl. O´Leary oponuje, že stejně jako další sedačky v tom brání stávající toalety.  [celá zpráva]