V ojedinělém živém přenosu místní státní televize bylo vidět, jak oba Kimové sledují z vyvýšené tribuny vojenskou přehlídkou na centrálním Kim Ir-senově náměstí, uvedly agentury AP a AFP. Podle agentury Nová Čína se přehlídky zúčastnilo 20 000 vojáků s raketami, tanky a další výzbrojí a přihlíželo na 100 000 civilistů.

Oslavy založení KSP v pátek zahájil obří ohňostroj. V sobotu pokračovaly tanečním festivalem. Na záběrech státní televizní stanice tančili v ulicích mladí lidé na dechovou hudbu a budovatelské písně. Mladý Kim společně se svým otcem se v sobotu také sešel s jedním z předních představitelů čínské komunistické strany Čou Jung-kchangem.

Přehlídky se účastnilo 20 tisíc vojáků.

Přehlídky se účastnilo 20 tisíc vojáků.

FOTO: Reuters

Krátce před přehlídkou byl v Soulu podle jihokorejské televize nalezen mrtev významný uprchlík z KLDR Hwang Čang-jop, který do Jižní Koreje uprchl v roce 1997 a stal se nejvýše postaveným činitelem pchjongjangské vlády, který kdy z KLDR utekl.

 

Sedmaosmdesátiletý muž, který byl rádcem Kim Čong-ila a poté v emigraci jeho tvrdým kritikem, zjevně zemřel na infarkt, ale tajné služby podle stanice raději prověřují, zda se náhodou nemohlo jednat o vraždu.